image
image
image

Кампуси Словаччини: зручності, харчування, культурні та розважальні можливості

Словаччину можна з упевненістю назвати ідеальним варіантом для студентства, бо у всіх великих містах є щонайменше один, а то й кілька університетів. І, звичайно, крім самих навчальних закладів, там є і так звані кампуси. Отже, що таке кампус (campus у перекладі з латинської «поле, відкритий простір») і чому він важливий для будь-якого студента? Загалом, кампус це так звані студентські містечка, де розташовані їдальні, гуртожитки, спортивні зали, кабінети для підготовки та інші місця, в яких студенти проводять більшу частину часу. До речі, найчастіше на всіх студентських територіях є безкоштовний інтернет, яким можна користуватися за потреби. 

Гуртожитки Словаччини

Фактично кожен словацький університет має один чи кілька гуртожитків. Якщо ж його немає, то у такому разі навчальний заклад співпрацює з іншими для того, щоб розселяти студентів під час навчання. 

Що являє собою середньостатистичний гуртожиток? Це будівля, де на вході є вахтер (vrátnik/vrátnička), який перевіряє студентські квитки. Відвідування зазвичай дозволено, тому гостей запрошувати можна. Вахтер їх записує у журнал і забирає посвідчення особи, яке віддає, коли гість йде. Одне з правил – на ніч гості залишитися не можуть. 

Також, зазвичай, на першому поверсі розташовані зони для відпочинку, автомати з кавою та снеками, може бути спортивний або тренажерний зал, а також різні адміністративні приміщення.

Гуртожиток може бути блочного типу або таким, де душ та туалет розташовані на кожному поверсі. Кількість людей у ​​кімнаті залежить і від типу гуртожитку, і від того, якому університету він належить. Найчастіше, в кімнаті мешкають від 2 до 4 осіб. Також у будівлі завжди є кухні, зазвичай по одній на кожному поверсі, де є плита, духовка та мікрохвильова піч. 

Оскільки умови скрізь різні, то й ціни на проживання за місяць теж можуть відрізнятися. В середньому, один місяць проживання коштує від 65 до 110 євро (якщо ми говоримо про ціни на 2024 рік).

Що взяти із собою до гуртожитку?

При поселенні в гуртожиток студентам найчастіше видають ковдру, подушку, настільну лампу, іноді постільну білизну. Також у кожного студента будуть свої ліжко, стіл, стілець, місце для зберігання речей (шафа та полиці). Спочатку потрібно взяти мінімальний набір посуду (чашка, тарілка, ніж, ложка, виделка), але якщо ви плануєте готувати, то потрібно буде привезти з собою або докупити вже на місці сковорідку, каструлю та інше кухонне приладдя. 

Крім того, вам знадобляться рушники, засоби для прибирання (у гуртожитку є графік, особливо це стосується блокових систем).

Звертаємо увагу, що у більшості житлових кампусів у кімнатах заборонені електричні прилади для приготування їжі, а також електрочайники. За порушення правил студенту можуть записати попередження, забрати електроприлад та віддати його лише після виселення.

І, звичайно, не забудьте взяти із собою щось, що приносить вам затишок та спокій. Це може бути улюблений плед, фотографії, гірлянди – все, що допоможе почуватися як удома.

Їдальні для студентів

Їдальні зазвичай розташовані або при університетах, або при гуртожитках і працюють з понеділка по п’ятницю. Там студенти можуть харчуватися двічі на день (наприклад, обідати та брати їжу з собою на вечерю). Обіди зазвичай комплексні (суп, друге і компот) та за дотаційною (для студентів за картою ISIC) ціною – орієнтовно 3,0 – 3,5 євро. Меню різноманітне, часто змінюється і там можна скуштувати як щось із словацької кухні, так і знайти пропозиції для вегетаріанців.

У їдальні студенти зазвичай ходять перед заняттями або між парами. Також при університетах часто є кав’ярні/буфети, де учні проводять свій вільний час, і багато кавових автоматів. 

Розваги для студентів у кампусі

Що стосується розваг, то слід стежити за оголошеннями в самих кампусах, а також на сторінках та групах у соціальних мережах. Заходи можуть пропонувати як керівництво університету, факультету, кафедри, окремий викладач, студентські ради так і інші місцеві органи самоврядування. Це можуть бути події приурочені до певного свята (початку навчання, Різдва тощо) або просто заходи по чиїйсь ініціативі.

Який формат розваг може запропонувати університет/факультет? Це може бути виставка, похід, пікнік, кіновечір, ярмарок, міні-концерт із конкурсами і сценками. Зазвичай на кожному факультеті є активні викладачі, які збирають навколо себе таких самих студентів, щоб ходити  кудись разом, організовувати посиденьки з піцою/кавою, створювати клуби по інтересам тощо. 

Також факультети та кафедри часто організовують заходи саме для першокурсників. Це можуть бути факультативи для вивчення мови, розмовні групи, де студенти-словаки спілкуються зі студентами з інших країн, розповідають про свою країну, традиції та допомагають подолати мовний бар’єр.

Крім того, це можуть бути поїздки як по цікавим та красивим місцям Словаччини, так і до сусідніх країн (Польща, Угорщина, Австрія).

Замість завершення

На завершення зазначимо, що в основному кампуси Словаччини мають все необхідне для комфортного навчання та життя. Умови у них можуть відрізнятися, але, з іншого боку, життя в гуртожитку обійдеться студенту і його батькам набагато дешевше ніж орендована квартира. До того ж, краще для адаптації та комунікації жити разом з іншими учнями (у тому числі й словаками). Сюди ж можна додати й те, що в гуртожитках існує своя незабутня атмосфера, і саме там студенти вчаться бути самостійними і готуються до виходу у доросле життя.