Мотиваційний лист для навчання за кордоном: як написати правильно
Якщо згадати будь-які американські фільми, пов’язані зі старшими класами школи та вступом в університет, то саме з них люди найчастіше дізнаються про мотиваційні листи. У будь-якій кінострічці на цю тему буде показано, як учень випускного класу намагається не лише підтягнути навчання, щоб покращити оцінки, а й консультується з викладачами щодо свого майбутнього мотиваційного листа, який у результаті може відіграти ключову роль під час вступу до університету. Мотиваційний лист для навчання за кордоном зараз пишуть все частіше під час вступу у іноземні ВНЗ і роблять це заздалегідь вдома.
Види мотиваційних листів
Незважаючи на 21 століття і можливість перевести в цифровий формат все, що завгодно, мотиваційні листи досить щільно увійшли до життя багатьох установ та організацій. Сьогодні їх пишуть різні люди: ті, хто хоче вступити до обраного університету; ті, хто мріє влаштуватися в певну компанію; ті, хто хоче отримати стипендію чи грант для подальшого навчання чи розробку власного проекту.
І, звичайно, якщо структура листа зазвичай одна й та сама, то за виглядом і змістом мотиваційний лист абітурієнта відрізнятиметься від того, що пише претендент для своїх можливих майбутніх роботодавців.
Основні правила будь-якого мотиваційного листа
Такого роду листи – це не просто суха автобіографія, тому у будь-якого новачка в цій справі може виникнути питання як писати мотиваційний лист для вступу і що для цього потрібно?
Кожен мотиваційний лист структура та зміст має свої загальноприйняті правила, але щодо його стилю та заданого тону – це вже на вибір абітурієнта/здобувача.
Отже, з чого він має складатися?
Насамперед – це вступ. Там ви розповідаєте про те, хто ви, звідки, ваш вік, рід діяльності – все, що зазвичай вказують в автобіографії, але робите це більш живим варіантом, додаючи при цьому різні подробиці.
Друге – основна частина. Тут ви повинні якнайбільше розповісти про наступне:
- чому ви обрали саме цю спеціальність (у разі працевлаштування – роботу);
- якщо серед ваших родичів є представники вашої майбутньої професії – чудово, розповідайте про їхню діяльність та про те, як ваші дитячі враження вплинули на вибір спеціальності;
- у випадку, якщо ви займалися будь-яким спортом або творчістю – спробуйте зв’язати ці захоплення/хобі з вашим рішенням. Розкажіть, чим саме той чи інший рід діяльності вам допоміг (навчив ніколи не здаватися/завжди робити те, до чого лежить душа/подарував усидливість або, наприклад, навпаки, розкріпачив вас);
- які сильні та слабкі сторони у вашому характері;
- яким ви уявляєте своє майбутнє і чим плануєте займатися (особливо після закінчення того університету, куди ви пишете цей лист).
І третя частина – висновок, де необхідно обов’язково висловити подяку за приділений час, а також написати про те, що після знайомства з університетом (за допомогою їх сайту, соціальних мереж, спілкування з його студентами чи випускниками) ви впевнені в тому, що ваша кар’єра повинна скластися відмінно після закінчення обраного вами університету.
Що краще не використовувати у мотиваційному листі
Основне завдання будь-якого мотиваційного листа – показати, чому вони мають прийняти саме вас. При цьому дійсно можна використовувати всілякі засоби, але є деякі речі, яких краще уникати.
Насамперед – це неправдива інформація. Краще не прикрашати дійсність, тому що згодом правда може вийти назовні. Звичайно, при виявленні брехні вас навряд чи відрахують з університету, але неприємний осад може залишитися, оскільки приймальна комісія найчастіше складається з ваших майбутніх викладачів.
Також краще не використовувати надто довгі та закручені речення. Будь-який мотиваційний лист абітурієнта має бути зрозумілим та легко читатися.
Є ще одна річ, яку дуже люблять використовувати люди у своїх мотиваційних листах: цитати відомих людей або цитати з книг. З одного боку так, це показує ваш широкий кругозір. Але в той же час це може вказати і на те, що ви не можете самостійно мислити. Тому краще сказати те, що ви думаєте своїми словами, а якщо їх необхідно чимось підкріпити, то звернутися не просто до цитати, а вже до підручника, книги або відомої персони в цілому.
Мотиваційний лист для вступу до словацьких університетів
Поки що далеко не всі словацькі університети та факультети вимагають від своїх абітурієнтів мотиваційних листів. На даний момент серед таких можна виділити факультети з творчими спеціальностями (такі, що пов’язані з дизайном, графікою, малюнком), а також факультети з напрямками у галузі менеджменту. Для того, щоб підготувати мотиваційний лист для вступу до одного зі словацьких університетів, додаткових вимог немає. Головне – зацікавити приймальну комісію та показати, що ви гідні здобути освіту саме у них.
Мотиваційні листи на здобуття стипендії
По суті мотиваційний лист на стипендію нічим не відрізняється від листа для вступу до університету. Єдина різниця в тому, що у другому випадку комісія братиме до уваги шкільну успішність, а також результати вступних іспитів (якщо вони є). А ось для отримання стипендії саме мотиваційний лист і є головним критерієм для прийняття рішення.
Якщо ви подаєте заявку в декілька місць (наприклад, до університету та міністерства освіти чи іншого державного органу), то в такому разі листи не можуть бути однаковими. Найкраще дотримуватися одних фактів/досягнень/цілей, але при цьому це має бути, грубо кажучи, рерайт вашого ж тексту.
Висновок
Гарний мотиваційний лист досить складно написати за один день. Найкраще спочатку його продумати, потім скласти приблизний план, про що саме ви хочете в ньому написати і на чому саме зробити акцент. Після того, як він буде готовий, потрібно відкласти лист на кілька днів, переглянути ще раз уважно на можливі помилки і обов’язково дати його ще комусь почитати. З боку завжди краще видно сильні та слабкі сторони написаного, тому цей пункт дуже важливий. Це може бути будь-хто – один з батьків або родич, найкращий друг, класний керівник або просто викладач, якому ви довіряєте.