image
image
image

Соціальна активність та студентське життя: як знайти баланс між навчанням і розвагами

Студентські роки часто називають одним із найщасливіших періодів у житті людини і це справді так. Час навчання в університеті – це вивчення того, що подобається, нові знайомства, цікаві заходи та проєкти, поїздки, пікніки та багато іншого. Саме під час навчання студент напрацьовує безліч навичок, які стануть йому у нагоді  в майбутньому, стає більш самостійним і розвиває свої сильні сторони. А якщо ми розглядаємо вищу освіту за кордоном, то все це подвоюється, адже навчання тут – більш  перспективніше та цікавіше. 

У європейських країнах не тільки освіта знаходиться на високому рівні, а й можливості для проведення вільного часу, які надають університети, факультети та різноманітні студентські організації.  Плюс до всього, студенти також самостійно знаходять собі розваги і тут важливо не втратити баланс, щоб надалі уникнути проблем із навчальним процесом. Сьогодні ми розповімо про те, що являє собою життя студентів у Словаччині і як зробити так, щоб встигати все – здавати вчасно сесію і в той же час вести активне студентське життя. 

Студентське життя у Словаччині

Словаччина – це та країна, яка чудово підходить для студентства. Тут є всі умови, щоб проводити час активно, цікаво і при цьому недорого. Насамперед, це стосується безкоштовного проїзду поїздами по всій країні. Студенти можуть активно користуватися цією перевагою та їздити у різні міста, відвідувати цікаві місця (гірськолижні курорти, аквапарки, печери, оглядові майданчики та водоспади). З урахуванням того, що проїзд безкоштовний, а з міжнародним студентським квитком ISIC майже скрізь на студентів чекають знижки, більшість розваг доступна багатьом.

Вільний час у рамках університету

Університети Словаччини – це не лише місце, де студенти навчаються. Тут дбають про те, щоб студенти мали позитивне враження про навчання та сам університет, тому співробітники кафедр, факультетів та університетів періодично організовують різні заходи. У Словаччині не дуже популярні концерти за участю студентів, натомість є такі цікаві заходи як відкриття навчального року для першокурсників, спільний перегляд фільмів словацькою мовою, передріздвяна ярмарка та дегустація традиційного капустяного супу (kapustnica). Також деякі факультети перед різдвяними святами влаштовують справжні бали, де є дрес-код, ведучі, а участь беруть як студенти, так і викладачі. 

Крім спільних світських заходів, кожна кафедра може влаштовувати для своїх студентів виїзні заходи, на кшталт екскурсій в інші міста або у гори, організовувати пікніки, проводити вечірки. Завдяки таким заходам студенти стають згуртованішими, а спілкування з викладачами відбувається на рівних, що дозволяє почуватися комфортно.

Не забуваємо про студентські організації

Також у словацьких університетах є велика кількість студентських організацій. Це різноманітні ради, поліція у гуртожитках, редакції журналів чи телеканалів університету, гуртки за інтересами (мовні, екологічні та інші). Брати в них участь можуть усі, в тому числі й іноземні студенти, тому якщо у вас є бажання, ви любите спілкування та усілякі організаційні процеси, то це вам стане в нагоді й буде великим плюсом для майбутнього резюме. Усі ці організації займаються тим, що вигадують розваги для студентів, стежать за дисципліною, допомагають при організації різних заходів (відкриття навчального року, випускні, дні відкритих дверей тощо). 

А що при цьому навчальний процес?

У Словаччині студенти найчастіше навчаються 4 дні на тиждень. Бувають винятки, але зазвичай після першого-другого семестру всі приходять до такого розкладу. Головна відмінність – перша пара може починатися дуже рано, проте вечорами заняття бувають вкрай рідко. Завдяки такому розпорядку, у студентів завжди вистачає часу на навчання, розваги та підробіток. Доречі, підробіток ми рекомендуємо починати шукати вже  після першої сесії для того, щоб стати самостійним, навчитися заробляти, та щоб закривати свої потреби без допомоги батьків і бути самостійним.

Сам навчальний процес у словацьких університетах складено так, щоб студенти не витрачали багато часу на загальноосвітні предмети, а більше часу приділяли предметам профільним. Тут роблять акцент на практиці, не вимагають заучувати величезні тексти і в цілому, намагаються віддавати перевагу проєктним роботам, які студенти виконують як самостійно, так і в групах.

Найскладніші періоди у навчанні

Для будь-якого студента (особливо іноземця), найскладніший період – перший семестр та перша сесія. Це пов’язано з тим, що потрібно звикнути до навчання іншою мовою, зрозуміти систему освіти (починаючи від оцінок і закінчуючи загальноприйнятими правилами), навчитися здавати роботи до дедлайну і в цілому освоїтися, тому що навчання в будь-якому європейському університеті досить сильно відрізнятиметься від навчання в українському ВНЗ. Період складання іспитів починається найчастіше 2 січня, але до цього часу грудень зазвичай присвячений написанню різних контрольних, захисту та складанню проектів та інших самостійних робіт, які за умови високих оцінок є допуском до самих іспитів.

Про баланс між навчанням та розвагами

До складнощів, які ми перерахували вище, додається ще одна проблема – студенти-першокурсники, які тільки поїхали з дому подалі від контролю батьків, цілком можуть не одразу навчитися знаходити баланс між навчанням та розвагами. Нові знайомства та компанії друзів, перші самостійні поїздки та різні розваги, а також участь у соціальному житті факультету плюс невміння правильно розподілити свій час може стати перешкодою у навчанні. Тому розповідаємо, що можна зробити, щоб цього уникнути.

Отже, як знайти студенту першого курсу золоту середину між навчанням та розвагами і що необхідно навчитися робити?

1. Найкраще в перший семестр брати участь у заходах, які організовує ваш університет/факультет чи кафедра, але не прагнути одразу потрапити до ради в ролі організатора. Студенти після першого курсу вже повністю адаптуються до нового життєвого етапу та вміють грамотно розподіляти свій час, але перший рік навчання можна назвати вступним, тому зайвого навантаження краще уникати.

2. Потрібно навчитися розставляти пріоритети та погоджуватися не на всі запрошення від друзів. Так, спочатку буде важко, але вміння сказати “ні” у певних випадках дуже згодиться і в майбутньому. Тому, якщо вас покликали гуляти за день до іспиту, однозначно відмовляйтеся та оберіть альтернативний варіант.

3. Завдяки комфортному розкладу, студенти мають можливість виконувати більшість завдань у будні дні. Радимо так і робити, щоб звільнити собі вихідні для більш цікавого проведення часу. Звичайно, це не стосується підготовки проектів, які можуть зайняти іноді майже цілий семестр. У такому разі, почніть обмірковувати його у день, коли отримали завдання. Так ви пам’ятатимете про всі нюанси і можливі варіанти його виконання, тому можете скласти детальний план дій.

4. Завантажте будь-яку програму планування дня або складайте розклад на тиждень вручну. Це допоможе наочно стежити за вашою завантаженістю та визначати кількість вільного часу. Плюс до цього, ви точно не забудете про те, що маєте зробити і коли потрібно здати роботу.

5. Уникайте відволікаючих факторів під час навчання. Якщо ваші сусіди люблять запрошувати до себе друзів, а вам потрібно в цей час готуватися до іспиту, то найкраще заздалегідь уточнити про їх візит і піти займатися у бібліотеку університету чи в аудиторію для підготовки. 

6. І останнє – придумуйте собі стимули. За успішне складання будь-якої контрольної, проекту, заліку чи іспиту щоразу обіцяйте собі цілий день відпочинку, відро морозива, цікаву поїздку чи мандрівку кудись, куди ви давно хотіли. Це допоможе самостійно мотивувати себе на успішне виконання завдання.