image
image
image

Топ-5 технологічних інновацій у навчанні: як вони змінюють студентський досвід 

Технології так щільно увійшли в наше повсякденне життя, що вже складно уявити області, яких би вони не торкнулися. Звичайно, це стосується і освіти, тому що розвиток і виховання майбутніх фахівців, які зможуть змінити світ на краще – пріоритет для більшості країн. Якщо нещодавно студенти навчалися здебільшого лише за підручниками з бібліотеки та лекціями, які для них готували викладачі, то сьогодні форма занять може бути найрізноманітніша. Зараз в освіті приділяють велику увагу практиці, тому студенти, зазвичай, вже з першого курсу активно включаються у свою майбутню професію.

Онлайн навчання

Потрібно визнати, що поява та поширення коронавірусу стали основною причиною зацікавленості до отримання освіти не виходячи з дому. Якщо ще кілька років тому онлайн навчання стосувалося в основному якихось короткострокових курсів, які навіть не завжди включали повноцінні відео-уроки, то сьогодні світ переналаштувався так, що онлайн можна практично все: і отримати диплом в університеті, і відвідувати мовні курси, і займатися з фітнес-інструктором.

Сьогодні є ті, хто підтримує розвиток онлайн-освіти та ті, хто її не визнає. До головних плюсів можна віднести наступне:

  • освіту можна отримувати знаходячись у будь-якій точці світу;
  • зниження споживання електрики, опалення, води (за рахунок меншої кількості студентів у приміщеннях університету), а також зменшення забруднення навколишнього середовища (у зв’язку з меншим використанням громадського транспорту та автомобілів);
  • завдяки розвитку онлайн освіти, навчання для людей з обмеженими можливостями стало ще доступнішим.

Серед мінусів зазвичай виділяють такі речі, як зниження комунікативних навичок, малорухливий спосіб життя та те, що не всі студенти можуть дисциплінувати себе і сконцентруватись на заняттях віддалено.

Якщо говорити про Словаччину, то тут, після зняття ковідних обмежень, усі університети працюють у режимі офлайн. Проте, є кілька факультетів та спеціальностей, де через велику кількість охочих навчатися саме тут, студенти першого курсу проходять навчання в онлайн форматі.

Коли ми говоримо про навчання в університетах, то поки що складно сказати, наскільки сильно відрізняються знання випускників одного і того ж навчального закладу, частина з яких навчалася онлайн, а інша – офлайн. Але з точки зору проведення курсів, онлайн освіта в цьому плані виграє. Ті ж курси словацької або англійської цілком можуть бути онлайн, так як такий формат дає більше можливостей щодо вибору викладача і дозволяє економити час на поїздки на навчання.

Сучасні технологічні інновації та підходи до навчання

Які технології у навчанні сьогодні використовуються в університетах? 

  • Насамперед – це техніка. Комп’ютери, проектори та планшети. Складно уявити собі лекцію, яка не супроводжуватиметься презентацією, до того ж зараз заняття урізноманітнюють навчальними фільмами та роликами, щоб допомогти закріпити прослуханий матеріал. Словацькі університети оснащені в цьому плані всім необхідним, а в бібліотеці, зазвичай, є комп’ютери для виконання завдань. 

Сюди можна включити використання 3D і 5D принтерів. Наприклад, для словацьких університетів вони перестали бути чимось фантастичним і їх просто придбали для навчального процесу та наочної демонстрації розвитку технологій.

  • Інтерактивна форма навчання. Сюди входить запрошення на заняття з гостями (відомі люди, представники тієї чи іншої професії); виконання завдань у групах чи у форматі гри; екскурсії в різні компанії, організації та на підприємства. Це одночасно і практика, і можливість побачити і дізнатися про нові технології, які використовуються в тому чи іншому напрямку.
  • Використання сторонніх віртуальних просторів. Коли почався коронавірус і стало зрозуміло, що за місяць це питання вирішити не вийде, багато музеїв розробили віртуальні майданчики з вільним доступом, щоб люди могли, нехай і віртуально, отримувати інформацію про мистецтво чи історію. І багато викладачів творчих спеціальностей взяли собі це на озброєння та використали на своїх заняттях.
  • Програми та платформи для складання тестів і отримання інформації. Сьогодні є десятки програм, які полегшують життя сучасним студентам. Завдяки їм, у своєму особистому кабінеті, студенти отримують всю додаткову навчальну інформацію, спокійно складають проєкти та виконують завдання, дізнаються про свої оцінки (це дозволяє зберегти конфіденційність, яка для багатьох важлива), а  також отримують домашні завдання та посилання на навчальні відео та статті.
  • Програми розпізнавання плагіату. Погодимося, що це не найприємніша річ для студентів, але саме завдяки розвитку таких програм, студенти навчаються самостійно формулювати свої думки, шукати необхідну інформацію та працювати з нею, робити висновки та створювати щось нове.

Освіта викладачів

Вчитися та розвиватися потрібно не лише студентам, а й викладачам. В університетах Словаччини, як і в самому ЄС, цьому процесу приділяється велика увага. Працівники навчальних закладів часто їздять на стажування, практику та навчальні тренінги, які проходять як у самій країні, так і за її межами. Це можуть бути заняття на кілька днів, а може бути на півроку, при цьому керівництво університетів завжди відпускає своїх співробітників на навчання, бо розуміє – чим вища їхня кваліфікація, тим вищий рівень викладання в університеті, і тим більше в ньому буде студентів.

До того ж, якщо говорити про словацькі університети, то тут багато викладачів є практиками та поєднують дві сфери діяльності.  Це можуть бути перекладачі, фінансові аналітики, журналісти, представники готельних та ресторанних комплексів, люди, які займають керівні посади на заводах та підприємствах, а також представники малого та середнього бізнесу різних напрямків. Це великий плюс, тому що студенти здобувають практичні знання, основа яких полягає на реальних прикладах.

До чого призводять технологічні інновації в освіті?

Студентом сьогодні бути у кілька разів легше, ніж умовних 50 років тому. Тепер не потрібно носити безліч підручників, є можливість навчатися поза межами університету, а пошук інформації займає набагато менше часу, ніж раніше.

Якщо  нещодавно студенти лише на останніх курсах переходили до практичних занять та глибоко занурювалися у майбутню професію, то сьогодні завдяки всім нововведенням у них є можливість вже на 1 курсі почати створювати щось своє, нове та оригінальне.

Також завдяки розвитку технологій та доступності інформації, сьогодні студент – це повноправний член суспільства, який спокійно може висловлювати свою думку на заняттях, вступати у суперечки з викладачем та відстоювати свою точку зору не переживаючи, що після цього може виникнути непорозуміння чи образа, яка раніше могла перерости у заниження оцінок через упереджену думку.

За якісною освітою стоїть наше майбутнє, тому, чим далі воно розвиватиметься, тим більше є шансів, що згодом людство уникне безлічі питань, пов’язаних з екологічними та економічними проблемами, з поки що невиліковними хворобами, технологічним розвитком тощо. Вища освіта має бути доступною для всіх, хто хоче її здобути (як зараз у Словаччині),  щоб суспільство отримувало якомога більше висококласних фахівців, які допоможуть змінити світ на краще.