image
image
image

Жиліна – серце північної Словаччини: що варто побачити 

Словацьке місто Жиліна є п’ятим за величиною та його населення становить близько 85 тисяч осіб. Цікаве воно тим, що поєднує у собі велику залізничну розв’язку, кілька виробництв, а також гарну та історичну архітектуру. Сьогодні ми розповімо, що можна і потрібно обов’язково подивитися у Жиліні і чи можна це місто розглядати майбутнім студентам.

Жиліна місто

Історія та культурна спадщина

Місто Жиліна знаходиться на північному заході Словаччини і цікаве тим, що знаходиться на перехресті злиття одразу трьох річок – Ваг, Кісуці та Райчанка. Незважаючи на те, що ці місця були населені слов’янами ще у V столітті, але саме як місто в літописах воно було згадане лише у 1297 році. 

На жаль, у XIII сталася сильна пожежа, через що довелося відбудовувати місто наново. Але незважаючи на це, Жиліна за всю історію свого існування застала безліч розквітів, коли ставала центром промисловості, економіки та транспортного сполучення. 

Архітектурні перлини 

Що потрібно подивитися у Жиліні? 

Насамперед варто звернути увагу на собор святої Трійці. Він розташований трохи на височині, тому дахи видно відразу з кількох крапок. Тим більше, що його складно пропустити, бо він розташований якраз дорогою від залізничного вокзалу до Старого міста. Собор був побудований ще в XIV столітті, але в XVI ст. зазнав перебудови, у зв’язку з пожежею. 

По-друге, це Маріанська площа, яку раніше називали Ринкова. Спочатку вона була оточена дерев’яними будинками, але після сильної пожежі в 1521 році, на їхньому місці збудували невисокі кам’яниці, багато з яких досі збереглися. 

Ще одна пам’ятка архітектури, на яку варто звернути увагу – Палац Розенфельдів. Ця будівля – мініатюрна модель Бельведера і вважається однією з найкрасивіших у місті, незважаючи на те, що відносна нова – вона була збудована у XX столітті.

Але все перераховане вище знаходиться в самому центрі міста, а от якщо погода хороша і час дозволяє, то варто прогулятися до Будатинського замку. Він був побудований ще в XIII столітті і з того часу пережив дуже багато: виконував різні функції, був кілька разів реконструйований та перебудований. Але сьогодні він відкритий для відвідувачів: усередині можна подивитися виставкові експонати різних епох, вийти на оглядовий майданчик, а також погуляти парком, що оточує замок.

Культурні події та фестивалі 

Окрім прогулянок містом та околицями, туристи та місцеві жителі мають можливість відвідати різноманітні культурно-розважальні заходи. 

  1. Насамперед можна сходити в один із театрів – міський чи ляльковий. 
  2. Також у середині лютого відбувається фольклорний фестиваль, який присвячений прощанню із зимою. У цей час на вулиці дуже атмосферно – театралізована хода, звучить національна музика, є кіоски з їжею.
  3. Можна відвідати концерт жилінського камерного оркестру – в інтернеті ви можете знайти дуже гарні відгуки про нього. 
  4. Також є щорічний Фестиваль Старого міста Жиліна, що проходить у двадцятих числах травня. Йде він не один день, а його головний майданчик – Маріанська площа. 
  1. Ну і звісно різдвяна ярмарка. У Жиліні на цей час встановлюють фігури, що світяться, прикрашають ялинки, ставлять невелике, але атмосферне колесо огляду. Там можна придбати різні тематичні сувеніри на подарунки, скуштувати місцеву вуличну їжу та гарячі напої.

Кулінарні насолоди 

Жиліна мало чим відрізняється від інших міст стосовно кулінарії. Але в той же час можна знайти щось цікаве, нестандартне і те, що буде до смаку всім. 

Якщо потрібні сніданки та інстаграмна свіжа випічка, то її найкраще шукати у таких закладах як Kvapka, Crosta bakery, Staff bakery. 

На обід можна вибрати заклад з некласичною кухнею – наприклад, індійсько-непальську можна спробувати в кафе Makalu, а в’єтнамську – в Henry’s kitchen. А якщо захочеться все-таки скуштувати щось із словацької кухні, то у старому місті є заклад Žilinská Kozlovna.

Освітні можливості

Як і в більшості міст Словаччини, тут розташований університет – Жилінський університет у Жиліні (Žilinská univerzita v Žiline). Сьогодні в університеті існує 7 факультетів: 

  • будівельний факультет,
  • факультет електротехніки та інформатики,
  • факультет управління та інформатики,
  • машинобудівний факультет,
  • гуманітарний факультет, 
  • факультет техніки безпеки,
  • факультет експлуатації та економіки транспорту та зв’язку.  

Історія налічує понад 70 років існування вищого навчального закладу і тут навчається близько 8 тисяч студентів. Університет співпрацює з багатьма компаніями та організаціями, завдяки чому велика кількість випускників знаходять працевлаштування завдяки цим угодам. Крім того, Жилінський університет бере участь як у словацьких, так і зарубіжних проектах у галузі науки та різних досліджень та щорічно організовує близько 60 заходів.  Завдяки цьому підвищується як якість освіти, так й більше розвивається міжнародне співробітництво.

Університет вважає, що його основна місія – розвивати освіту на основи наукової та творчої діяльності, при цьому гармонійно поєднувати збереження традицій та прищеплювати такі якості, як мудрість та порядність. 

Житло та студентське життя 

Щодо житла, то у Жилінського університету є свої гуртожитки, тому всі першокурсники, які живуть далі, ніж 30 кілометрів від міста, отримують там місце. Далі все залежить від успіхів у навчанні – якщо студент навчатиметься добре, то матиме можливість прожити весь час навчання в гуртожитку. Вартість місця орієнтовно 80 євро на місяць і кожен гуртожиток обладнаний всім необхідним – у кімнатах є ліжка, шафи, столи та стільці, є спільні простори для приготування їжі та прання речей, також є інтернет. 

Також студенти можуть винаймати квартиру або кімнату. Вартість середня по країні – близько 550-600 євро за квартиру. 

Студенту жити в Жиліні досить комфортно – є чим зайнятися, а завдяки зручному розташуванню можна безперешкодно подорожувати.

Перспективи молоді у Жиліні 

Перспектива є у молоді завжди і в будь-якому місті, головне – бажання шукати та чогось добиватися. Завдяки різнобічним угодам про співпрацю університету, ініціативні студенти вже на останньому курсі навчання домовляються про роботу в різних фірмах та підприємствах, де можуть після закінчення будувати кар’єру. Крім того, Жилінський університет досить відомий у хорошому сенсі, тому є можливість після закінчення бакалаврату вступити, наприклад, до одного з університетів Братислави на магістратуру. 

Туристичні маршрути  

Тим, хто живе у Жиліні чи вирішив приїхати, як турист на кілька днів – пощастило. Звідти можна дістатися безлічі цікавих туристичних маршрутів, які різні за своєю складністю. 

Отже, куди можна поїхати і що подивитися недалеко від міста? 

  • Діри Яношика – це система ущелин та каньйонів у Криваньській частині Малої Фатри. Там можна побачити водоспади та гарні скелі різних форм. Починати маршрут найкраще із села Штефанова, бо саме там і починається туристична стежка та є інші  традиційні об’єкти народної архітектури. 
  • Село Лієтава, яке знаходиться всього за 12 кілометрів від Жиліни. Туристи туди їдуть, щоб подивитися одразу кілька речей: церква Воздвиження Святого Хреста, Лурдський грот, Лієтавський замок.
  • Гора Вельки Розсутец в Малій Фатрі. Ходити можна як взимку, так і влітку, є вказівники, і загалом є прості (для новачків),  і більш складні маршрути. Сходження найкраще починати знову ж таки з села Штефанова, це взагалі точка, від якої починаються багато цікавих туристичних маршрутів Жилінського краю.