image
image
image

Братислава: погляд  з серця словацької культури 

Братислава – столиця та найбільш населене місто Словаччини. Сьогодні там живе до півмільйона людей, що не так багато в порівнянні з багатьма іншими європейськими столицями, проте вона на всі 100% заслуговує на звання головного міста країни.

Історія та культурна спадщина

Братислава стала столицею незалежної  Словаччини у 1993 році. До цього часу країна була частиною Чехословаччини, а раніше була частиною Угорського королівства. До речі, місто межує одночасно з Віднем та Будапештом і є єдиною національною столицею, яка межує із двома суверенними державами.

Братислава, та й Словаччина загалом, завжди була важливим стратегічним партнером і неодноразово брала участь у вирішальних подіях для Центральної Європи. Сьогодні тут зосереджено уряд країни, штаб-квартири великих підприємств, організацій та посольств, кілька університетів та безліч музеїв.

Архітектурні перлини

На всій території Словаччини розташована величезна кількість замків, пам’яток архітектури та заповідників. У будь-якому, навіть самому невеликому місті, можна знайти щось цікаве для туриста і Братислава, звичайно, не є винятком.

Що варто подивитися в Братиславі в першу чергу?

  1. Братиславський град

Письмові підтвердження про його існування йдуть ще з X століття, але у XX було повністю відновлено у зв’язку з пожежею, яка сталася у 1811 році.

Град знаходиться в центрі міста і відкритий для відвідування цілий рік. Там можна погуляти самим замком, подивитися виставкові експозиції, відвідати музей, а також прогулятися садом.

  1. Церква Святої Єлизавети (Блакитна церква)

Перший камінь майбутньої церкви було закладено у 1909 році і побудовано її за проектом угорського архітектора. До речі, саме модель Блакитної церкви представлена ​​у брюссельському парку мініатюр “Міні-Європа”, що символізує всю Словаччину загалом.

  1. Замок Девін

Замок знаходиться за 10 кілометрах від Братислави, вже під самим кордоном з Австрією. Його історія почалася з IX століття і він мав велике військове значення багато століть. Сьогодні це не цілісний замок, а його руїни, але він, як і раніше, привертає увагу туристів із багатьох країн.

  1. Палац Грассалковичів

Палац знаходиться дорогою від головного залізничного вокзалу до старого міста і пройти повз нього дуже складно. Він був збудований у другій половині XVIII століття і після розпаду Чехословаччини став називатися Президентським палацом, тому що це тепер резиденція, де працює чинний президент країни. Зовнішня територія відкрита і там можна погуляти, а от усередину відвідувачів пускають лише один-два рази на рік на різні свята, а також проводять екскурсії для організованих груп (студентів, журналістів тощо).

  1. Вежа НЛО (UFO)

Башта вважається культовим символом Братислави, а з оглядового майданчика відкривається чудовий краєвид на частину столиці Словаччини. Вона була відкрита у 1972 році і її висота складає 95 метрів.

Культурні події та фестивалі

Культурне життя у Братиславі справді насичене найбільше, якщо порівнювати з іншими містами. Тут відбувається безліч заходів, які приваблюють не лише місцевих, а й туристів з інших країн.

Ось що можна відвідати і коли:

  • День міста Братислави – відзначається на початку вересня кожного року. На вулицях міста проходять різноманітні ярмарки, фестивалі та концерти.
  • Фестиваль джазу – відбувається наприкінці жовтня як на відкритих майданчиках, так і у театрах. Усі бажаючі можуть познайомитися з різними жанрами та стилями цього напряму.
  • Фестиваль привидів – відбувається наприкінці квітня – початку травня. Зазвичай це свято, яке розтягується на кілька днів і проходить у Бойницькому замку, який розташований недалеко від Братислави.
  • Музичний фестиваль Lovestream проходить найчастіше наприкінці серпня та триває протягом кількох днів, де на різних майданчиках виступають як словацькі, так і всесвітньо відомі музиканти.
  • Різдвяний базар – найчарівніша пора року. Ярмарки відкриваються наприкінці листопада – початку грудня і працюють до 1 січня. Різні гарячі напої, традиційна словацька кухня, намети з різноманітними подарунками і смаколиками до свята та виступи на головних майданчиках міста.

Кулінарні насолоди

У Братиславі можна скуштувати найрізноманітнішу кухню, тому що якщо в інших містах Словаччини це або місцева, або в’єтнамська кухня, або фаст-фуд, то тут вибір кафе та ресторанів більш широкий. Якщо хочеться скуштувати традиційну словацьку кухню, то варто зайти в Dolnozemská Krčma, Bratislavský meštiansky pivovar, U Sedliaka. З традиційних словацьких страв варто скуштувати бринзові галушки, качку, смажений сир, супи часниковий та капустянку і так далі.

Якщо ви шукаєте гарний вигляд і нові враження, то у вежі НЛО є ресторан і два бари. Місцевої кухні там не буде, зате неповторні враження вам забезпечені.

І до речі, нещодавно у Братиславі відкрилося знамените українське кафе Чорноморка (Chernomorka), тож, якщо є бажання покуштувати морепродукти, то вам туди, тим більше що у Словаччині не так багато рибних ресторанів.

Освітні можливості

Майже в кожному словацькому місті є свій університет, але в Братиславі зосереджено відразу кілька вищих навчальних закладів.

Насамперед – це Університет Коменського, який найчастіше на слуху у кожного. Також тут розташований Словацький технічний університет, де навчаються майбутні будівельники, архітектори, інженери тощо.

Для тих, хто хоче здобути творчу професію, у столиці Словаччини розташована Братиславська школа образотворчих мистецтв. Крім того, ще є Панєвропейський університет (приватний навчальний заклад), Словацький медичний університет та Економічний університет.

Кожен вищий навчальний заклад приймає у тому числі і іноземців і здобути освіту вони можуть безкоштовно (крім як у Паєвропейському, там рік навчання коштуватиме від 2,5 тисяч євро на рік).

Студентське життя

Майже всі університети надають для своїх студентів гуртожитки, але варто звернути увагу на те, що студентів багато, тож тема житла у Братиславі стоїть дуже гостро. Деякі університети надають гуртожиток, залежно від середнього балу майбутнього першокурсника. Буває, що надають його лише на рік. У таких випадках студентам потрібно бути готовим до того, щоб потім винаймати кімнату або квартиру. Також є різні приватні, міні гуртожитки, які здаються саме студентам.

Життя та навчання в Братиславі добре тим, що в столиці багато розваг, є безліч варіантів, як провести вихідні, а також, завдяки величезній кількості фірм, закладів, підприємств та організацій, простіше знайти підробіток, який можна поєднувати з навчанням.

Перспективи молоді у Братиславі

Плюс Європейського Союзу в тому, що в будь-якому, навіть найменшому місті, ви можете розкритися і мати гарні перспективи. Саме в Братиславі безліч як словацьких, так і міжнародних компаній, де хороші фахівці завжди зможуть швидко піднятися кар’єрними сходами.

А ще, якщо жити у Братиславі, варто витратити час та гроші на те, щоб вивчити англійську чи німецьку мову. Тоді буде більше шансів працювати на австрійський чи німецький ринок.

Але варто враховувати, що Братислава – столиця і питання конкуренції стоятиме завжди, до того ж, потрібно бути готовим до вищих цін на житло, офісні приміщення (у разі відкриття своєї справи), комунальних витрат тощо.

Туристичні маршрути

Одна з переваг життя в Братиславі – можливість постійно подорожувати та при цьому небагато витрачати. Від столиці Словаччини до Відні автобусом дорога складає всього 50 хвилин. Також у Словаччині є головний аеропорт, звідки можна знайти квиток за привабливими цінами, щоб полетіти до Італії, Литви, Греції і так далі. У той же час можна користуватися і аеропортами Відня та Будапешта, як роблять багато місцевих жителів. Це допоможе відкрити для себе ще більше маршрутів і часто буває так, що авіаквитки можна знайти за ціною 10-15 євро.

Замість підсумків

Братислава – велике місто з багатьма можливостями. Туристам, щоб подивитися всю Братиславу та її околиці, знадобиться не один день. А ось для студентів, які навчаються у Словаччині, але в інших містах, є чудова можливість безкоштовно або ж за півціни з’їздити до столиці потягом та поступово знайомитись з чарівною і неповторною Братиславою.