image
image
image

Навчання в Словаччині після 9 класу для українців: можливості та перспективи

До Словаччини іноземці можуть вступати не тільки до університетів, а й до профільних шкіл/гімназій. Це можливо в тому числі і для українців. Тому якщо постає питання, куди вступити після 9 класу, батьки та школярі можуть розглянути саме цей варіант.

Про середню освіту Словаччини

У Словаччині є приватні та державні школи, гімназії та ліцеї. Їхня особливість полягає в тому, що кожен навчальний заклад має різні профілі і школяр може вибрати той напрямок, який йому подобається.

Якщо при виборі університету ми рекомендуємо обирати саме державні, то школа цілком може бути приватною. Це пов’язано з тим, що найчастіше в таких закладах приділяється більше уваги школярам та їх розвитку, у класах навчатиметься менше дітей, а вчителі більш вмотивовані. Вартість навчання скрізь різна, багато залежить від того, в якому місті та які профілі має навчальний заклад. Але загалом така освіта відносно недорога і обійдеться приблизно у 80-90 євро на місяць.

Навчання у профільних навчальних закладах займає від 3 до 4 років. За цей час школярі відвідують заняття зі свого, обраного напрямку, вивчають суміжні предмети і ходять на практику. Наприкінці навчання студенти складають випускні іспити, які словацькою називаються maturita, після чого отримують документ – аналог нашого атестату.

Плюси вступу після 9 класу

Для українців освіта в Словаччині після 9 класу має безліч переваг.

Насамперед, це вивчення словацької мови. За 3-4 роки наші школярі вивчають словацьку настільки добре, що можуть вступати до найкращих університетів не лише у Словаччині, а й у Чехії. Звичайно, чеську теж потрібно буде вивчити, але, по-перше, після словацької це зробити набагато простіше, а по-друге, чехи прекрасно розуміють словацьку.

Другий плюс – профільні предмети. Саме вони допоможуть під час вступу до університету, де є вступні іспити. У профільних школах та ліцеях дуже серйозна підготовка, тому випускники таких навчальних закладів вступають в університети без жодних проблем.

Важливо, що в профільних школах та гімназіях велику увагу приділяють вивченню англійської мови, тому це в майбутньому буде гарним пунктом  у резюме.

До речі, плюс ще й у тому, що після закінчення такого навчального закладу не потрібно робити нострифікацію, переклад оцінок і все те, що необхідно для вступу після закінчення будь-якої української школи.

Ще одна перевага – якщо випускник не хоче йти вчитися далі, то він може піти працювати одразу після закінчення школи. По суті, така освіта є рівноцінною нашому коледжу, де за кілька років здобувають майбутню професію. Тому в 18-19 років людина може спокійно заробляти собі на життя отриманою професією.

І останній, але важливий плюс – самостійність. Школярі, які приїхали до Словаччини у 15-16 років, набагато швидше адаптуються до нової країни, навчаються жити самостійно та нести відповідальність за своє навчання та побут. Після закінчення школи вони почуваються абсолютно вільно у всіх нових сферах.

Приклади профільних навчальних закладів

Нижче наведемо перелік шкіл та спеціальностей, які вони пропонують. Ці навчальні заклади знаходяться у містах Кошице та Прешів, які розташовані недалеко від кордону з Україною, що дуже зручно для школярів та їхніх батьків.

Приватна школа Elba, місто Прешів

Навчальний заклад прагне бути найкращим: там сильний педагогічний склад та гарна матеріально-технічна база. У школі багато уваги приділяється практиці. Це робиться для того, щоб випускники мали високі професійні навички і не були відірвані від реальності, що дуже важливо в сучасному світі.

Сьогодні для вступу доступні 4 напрямки:

 • електротехніка,
 • пакувальна техніка,
 • будівництво,
 • косметолог та візажист.

Кожен із напрямків дає теоретичні знання та практичні навички, які необхідні як для вступу до університету за обраним профілем, так і для роботи.

Економічна приватна середня професійна школа Кошицька академія (Tercium), місто Кошице

У школі приділяють велику увагу вивченню англійської мови та інформатики, тому вона підійде для тих, кому для майбутнього важливі саме ці предмети.

Тут доступні два напрямки:

бізнес-академія,

інформаційні системи та послуги.

Перший профіль готує випускників до роботи в галузі автоматизації та інформатизації бізнес-сервісів та процесів, експлуатації бізнес-інформаційних систем та додатків у різних галузях бізнес-сфери, а також у державному та громадському управлінні.

Другий – готують випускників для здійснення діяльності інформаційного характеру та надання послуг у різних типах інформаційних робочих місць, систем та мереж на різних типах підприємств, а також у державному та громадському управлінні.

Середня спеціальна технічна школа, місто Прешов

Школа державна, тож навчання там безкоштовне. Є можливість вступити на спеціальності, де термін навчання складає 3 та 4 роки. Навчальний заклад технічний, тому підійде для тих, хто хоче стати будівельником, механіком чи оператором.

Доступні напрямки:

 • механік техніки з числовим програмним управлінням,
 • механік пожежної техніки,
 • оператор деревообробки та меблевої продукції,
 • технік дерев’яних споруд та будівель,
 • технік з енергетичного обладнання будівель,
 • механік машинобудування,
 • електромеханік,
 • столяр,
 • будівельник (муляр),
 • тесляр,
 • водопровідник.

Важливо! Подання заявок для вступу до середніх профільних навчальних закладів закінчується у березні-травні, тому якщо ви розглядаєте такий варіант, то краще не затягувати з прийняттям рішення.