Освіта для біженців у Словаччині: як отримати безкоштовне навчання та підтримку

Що краще обрати для навчання: біженство чи студентський побут
Якщо ви мрієте про навчання за кордоном, але постає питання з фінансами, то Словаччина в даному випадку – найкращий варіант. Адже, навіть якщо за навчання не потрібно буде платити (а таке є далеко не скрізь), в інших країнах витрати на житло, їжу, особисті потреби будуть вищі, ніж в Словаччині. Тож сьогодні ми поговоримо про те, як абітурієнтам з України отримати безкоштовну освіту та усю необхідну підтримку у Словацькій Республіці.
Переваги освіти в Словаччині для українців
В першу чергу навчання в Словаччині – це якість. Країна входить до Європейського Союзу, тому в усіх університетах викладають за системою та правилами Болонського процесу.
Загалом, освіта тут перебуває на досить високому рівні. У вищих навчальних закладах є всі необхідні програми та обладнання, щоб студенти могли навчатися та одночасно практикувати отримані знання. Крім того, великий плюс полягає в тому, що серед викладачів багато практиків, які, паралельно з викладанням, володіють власним бізнесом або ж займають керівні посади в різних фірмах та підприємствах. Серед них є й іноземці, а це носії мови, що дуже важливо для лінгвістичних напрямів. Крім того, словацький диплом відчиняє двері для роботи в більшості країн світу. Тому, якщо ви маєте мрію працювати в якійсь відомій корпорації, то це простіше буде зробити після закінчення саме словацького університету.
Також до переваг можна додати й те, що для вступу немає необхідності складати іспити на кшталт ЗНО та НМТ, що дозволяє одразу готуватися до вступу та вивчати словацьку мову.
Як українцям вступити до університету в Словаччині
Насамперед, необхідно обрати університет та спеціальність. Менеджери компанії завжди намагаються підібрати та запропонувати оптимальний варіант для абітурієнта з урахуванням усіх побажань (яке місто краще, вступ з іспитами/без іспитів, чи є гуртожиток тощо).
Наступний етап – створення та заповнення особистого кабінету студента у вибраному університеті, моніторинг правил та змін вступної кампанії тощо. Free Student Slovakia все це бере на себе, тому що, через специфіку вступу, не завжди можна самому зробити і заповнити потрібні документи правильно та ще й вчасно надіслати.
У кожного словацького університета та навіть факультета свої вимоги та правила прийому. Наприклад, для творчих спеціальностей найчастіше необхідно здавати іспити, які складаються з декількох етапів і можуть проходити в один або кілька днів. Зазвичай, це творча частина, презентація портфоліо, мотиваційна співбесіда. Для інших спеціальностей можуть бути тільки тести, які охоплюють кілька предметів. Крім того, головними умовами зарахування можуть бути хороші оцінки зі школи, а також сертифікат, що підтверджує знання словацької мови на певному рівні. Але, водночас, є й такі спеціальності, де достатньо лише виписки оцінок за 4 роки та бажання вчитися. Саме через те, що немає єдиної системи вступу, ми рекомендуємо заздалегідь почати займатися цим питанням.
Щодо навчання у Словаччині для біженців з України, то, на жаль, список документів буде таким самим, як і в інших. Якщо немає можливості взяти виписку з оцінками зі школи, тоді варто обирати ті факультети, де потрібно складати іспити (там зазвичай не вимагають їх і зарахування проходить на основі результатів тестів).
Пільги та підтримка для українських студентів
Що саме можуть отримати студенти з України в Словаччині? По-перше, це додаткові заняття словацькою мовою, які додають до розкладу багато університетів. Це дає можливість покращити свої знання безкоштовно, тоді як година з репетитором зараз коштує близько 15-20 євро.
По-друге, за допомогою студентських карток ISIC, студенти можуть добре зекономити на таких речах, як обід у студентській їдальні, проїзд на громадському транспорті та плюс до цього – можна безкоштовно подорожувати по країні на потязі.
А що ще? Сюди ж можна додати знижки на похід до кінотеатрів, театрів, різних музеїв, галерей, а також знижки можна отримати в різних закладах та магазинах.
На жаль, наразі в Словаччині залишилось дуже мало грошової підтримки для українських студентів. Це стосується і тих, хто зараз на біженстві, але вчаться в університеті.
Тимчасовий прихисток та студентський побут: різниця та поради
Зараз абітурієнти з України мають на вибір два варіанти – або вступити в університет і оформити студентський побут, або приїхати на навчання та оформити тимчасовий прихисток. Обидва варіанти мають свої плюси та мінуси, тому зараз надамо основну інформацію по цьому питанню. Але, в будь-якому разі, добре те, що освіта в Словаччині для біженців доступна і всі охочі можуть тут навчатися.
Студентський побут
Для того, щоб його зробити, потрібно декілька документів, фото та анкета. Якщо студент неповнолітній, його батькам потрібно звернутися в консульство Словаччини або приїхати в країну, щоб завірити анкету для подачі в міграційну поліцію. Якщо студент вже має 18 років, або буде матиме в вересні, батькам цього робити не потрібно.
Коротко: з побутом студенти можуть працювати до 20 годин на тиждень. Також, один рік життя в Словаччині по студентському побуту рахується як півроку, що дуже важливо, якщо є намір залишитися в країні і отримати постійне місце проживання (ПМП). Адже для отримання ПМП потрібно прожити повних 5 років з тимчасовим дозволом на проживання (ВНП). Наприклад, навчання на бакалавріаті 3 роки для ПМП будуть рахуватися як 1,5.
Тимчасовий прихисток
Тимчасовий прихисток можна оформлювати як повнолітнім, так і неповнолітнім. Якщо абітурієнту/студенту ще немає 18 років, то в цьому випадку одному з батьків необхідно їхати разом з дитиною до Словаччини, щоб оформити документи.
У разі оформлення тимчасового прихистку, студент може навчатися в університеті. Сюди ж із плюсів можна додати безкоштовне лікування у лікарні у разі захворювання, а також можливість офіційно працювати.
Можливості для студентів у Словаччині
У студентів, які навчаються в Словаччині, великий вибір можливостей незалежно від того, чи навчатимуться і подаватимуть документи на студентську посвідку на проживання чи оберуть тимчасовий прихисток. Вони можуть користуватися всіма знижками, які пропонує студентський квиток, працювати, подорожувати, брати участь у конференціях, їздити за обміном як до інших університетів, так і до інших країн.
До того ж, Словаччина справді одна з найдешевших країн Європейського Союзу для життя, у тому числі й за вартістю місця в гуртожитку. Тому ця країна ідеально підходить для здобуття освіти і отримання диплома, який допоможе в подальшому успішному працевлаштуванні.
Ну, і звичайно, сам факт ВНП – це чудовий бонус, тому що в деяких країнах (наприклад, у Польщі) процес оформлення може затягнутися на довгий час, а в Словаччині для цього потрібен мінімальний пакет документів і зазвичай, першокурсники до середини грудня вже мають на руках необхідний документ.