image
image
image

Скільки в середньому витрачає студент у Словаччині

Одна з найважливіших статей витрат будь-якого студента – оплата житла. Але тут важливо пам’ятати про те, що Словаччина – одна з найдешевших країн Європейського Союзу, тому дана витрата буде відносно невеликою, за умови життя у гуртожитку.

Кожен державний університет має свій (а іноді й не один) гуртожиток. З нашого боку ми робимо все для того, щоб кожен студент, який вступив за програмою Free Student Slovakia, отримав у ньому місце. Сума оплати за гуртожиток залежить від міста та навчального закладу, але середня вартість приблизно 70 євро на місяць. Погодьтеся, що це не так вже й дорого для європейської країни. Оплата відбувається зазвичай раз на три місяці, плюс студентів просять сплатити заставу, яка повертається наприкінці року. Вона необхідна як гарантія, що студент нічого не зламає та не зіпсує у гуртожитку. Розмір застави становить приблизно 100 євро.

Якщо ви з якихось причин не хочете жити в гуртожитку, а плануєте знімати квартиру, то тут доведеться приготуватися до більш серйозних витрат. Середня вартість складатиме близько 500 євро на місяць. Крім того, під час укладання договору хазяї найчастіше просять оплатити мешканців одразу за перший та останній місяць проживання, тому майте це на увазі.

Вартість орендованої квартири залежить від кількох факторів. Кількість кімнат, місто, де вона знаходиться, віддаленість від центру а також попит. Безперечно, що в містах, де розташовані університети, можуть бути навіть черги на орендоване житло. Завдяки тому, що Словаччина є досить компактною країною, деякі студенти знімають квартиру в сусідньому місті, якщо транспортне сполучення та розклад занять в університеті це дозволяють.

Харчування: середній чек у Словаччині

Наступна важлива стаття витрат – харчування студента. Середню суму дуже складно назвати, тому що все залежить від того, чи вміє людина готувати, чим звикла харчуватися і загалом який спосіб життя веде.

Ми завжди радимо студентам харчуватися в їдальнях при університетах та готувати самим, бо так виходить вигідніше. Вартість обіду в їдальні складає близько 3-3,5 євро. Сюди входить суп, друге та напій, при цьому гаряче можна вибрати з кількох варіантів. Меню досить різноманітне, періодично можна спробувати і страви національної словацької кухні.

Щодо готування, то, безперечно, так дешевше, ніж у кафе. Середня вартість продуктів приблизно така ж як і в Україні, а завдяки щотижневим акційним знижкам, які надають усі великі мережеві магазини (Kaufland, Lidl, Tesco), можна непогано заощадити. Плюс не варто забувати і про карти знижок – радимо їх завести в декількох магазинах, щоб було ще вигідніше.

Що стосується харчування не вдома, то середній чек у кафе на фудкорті будь-якого торговельного центру складе 7-10 євро, кава з десертом у кав’ярні – від 4 євро.

Витрати на проїзд у Словаччині

Найчастіше студентам щастить і університет розташований недалеко від гуртожитку, але так буває не завжди. Громадський міський транспорт для студентів пільговий – зі знижкою 50 відсотків. Це означає, що при покупці квитка через автомат вам необхідно вибрати той, що дешевше. Найкоротша поїздка тривалістю 15 хвилин (а квитки в Словаччині продають на якийсь час) обійдеться в середньому в 0,45-0,50 центів.

Натомість для того, щоб подорожувати між містами потягами, студентам взагалі не доведеться витрачати гроші. Як тільки ви отримуєте студентський квиток ISIC, на будь-якому залізничному вокзалі необхідно оформити так звану білу картку і все, можна їздити в інші міста Словаччини абсолютно безкоштовно.

Інші витрати студента у Словаччині

А які ще можуть бути витрати у Словаччині, крім житла та харчування у студентів?

мобільний зв’язок

Насамперед, це оплата мобільного зв’язку. Щоб бути завжди на зв’язку та з безлімітним інтернетом, за місяць необхідно витрачати 15 євро. Так, wi-fi зазвичай є у поїздах, торгових центрах, гуртожитках та в університетах, але випадки бувають різні і словацький номер необхідний для подання документів до міграційної поліції, оформлення банківської картки, тощо.

гігієна

Наступне – витрати на засоби для  прибирання, а також особисту гігієну. Зрозуміло, що в даному випадку навіть середній чек назвати не можна, тому що все залежить від кількості засобів, що використовуються, та їх вартість.

страхування

Щодо медичного страхування, то ми рекомендуємо робити його в Україні, оскільки це буде вигідніше і ним також можна скористатися на території Словаччини. По страховці рекомендуємо звертатися в екстрених випадках – травмах (переломах, розтягуваннях), запаленні апендициту, тощо. При звичайних застудних захворюваннях самі словаки лікуються самостійно і до лікарів за допомогою найчастіше не звертаються.

взуття\одяг

Спочатку з дому варто привезти речі як для теплої так і для холодної погоди. Але покупки можна робити і в Словаччині, де є безліч магазинів з різноманітними брендами. Найкращий час для цього – зимові та літні розпродажі, коли в більшості магазинів є можливість придбати щось нове зі знижками до 70%.

розваги

Квитки до музеїв, виставок, зоопарку та кіно для студентів завжди зі знижкою. В середньому, похід в музей обійдеться орієнтовно в 3-6 євро, в кіно – близько 7. Входи в нічні клуби найчастіше безкоштовні, або доведеться заплатити буквально кілька євро. Обов’язково носіть із собою ISIC і тоді скрізь можна буде потрапити за льготними цінами.

Підсумки

Якщо не рахувати житло, то студенту на місяць на життя у Словаччині необхідно в середньому 250 євро на місяць. Сюди входять зв’язок, харчування та все, про що ми говорили вище.

Після першого семестру студенти зазвичай влаштовуються на підробіток, де без шкоди для навчання заробляють майже стільки і більше. Тому кожен може відразу, після повної адаптації та першої сесії, за бажанням, забезпечувати себе сам і навіть щось відкладати.