Словацька мова з нуля – гайд для початківців
Відповідаємо на найголовніше питання – чому варто вивчати словацьку мову та для кого це першочергово? Для тих, хто хоче отримати якісну європейську освіту безкоштовно. А щоб майбутні абітурієнті та іх батьки уявили, що їх чекає при вивченні та основні особливості словацької мови, сьогодні ми розповімо про це все і навіть більше.

Чим цікава словацька мова?
Не дивлячись на те, що словацькою говорять приблизно 5,5 мільйонів жителів Словаччини і, припустимо, ще кілька мігрантів і тих словаків, які живуть і працюють в інших країнах, словацька мова важлива. До речі, ця мова використовується не лише у Словаччині. Наприклад, у деяких громадах Сербії (Нові-Сад, Бач, Бачки-Петровац) вона має офіційні функції і може бути використана у документах, при спілкуванні і так далі.
Крім того, словацька мова має перевагу – якщо її знати на досить високому рівні, то ви точно не загубитеся в Чехії. Так, мова там складніша, але вони мають спільне коріння, тому дізнатися про дорогу, прочитати основні написи на пам’ятниках, зробити замовлення в кафе або забронювати готель – особливих проблем не складе. І в цілому існує думка, що якщо знаєш одну іноземну мову, то інші даються значно легше. Тому в таких країнах як Польща та Словенія, принаймні як турист, зі знанням словацької вам точно буде спокійніше.
Основи словацької мови для початківців
Загалом у словацькому алфавіті 46 букв, що досить багато. З них 14 приголосних та 32 приголосних. Якщо говорити про його особливості, то їх дві. По-перше, у ньому є одразу згодні з позначенням м’якості, що дозволяє без нашого м’якого знака одразу зрозуміти, де прочитати м’яко, а де – твердо. І по-друге, є одразу ударні голосні. Тобто якщо людина в слові бачить голосну зі значком, який і в нас означає наголос, то він сміливо може наголошувати саме на цю літеру. Але є нюанс – загалом, більшість наголосів ставиться на перший склад слова, але якщо в його середині або в кінці стоїть ударна голосна, то його варто розтягувати і в першому складі, і там, де є ударна.
Загалом словацький досить простий у тому сенсі, що, на відміну від англійської, тут фактично всі букви читаються так, як і пишуться, тому ті, хто вчать словацьку, зазвичай вже на 2-3 заняттях намагаються читати нескладні слова, словосполучення та речення. Саме тому словацька мова з нуля за декілька місяців старанного навчання може перетворитися на повний А2.
Найуживаніші слова та фрази
Що завжди вчать туристи перед приїздом у ту чи іншу країну? Привітання, прощання та подяка.
Для привітання можна використовувати слова та словосполучення:
- Dobré rano
- Dobrý deň
- Dobrý večer
Перераховані вище варіанти більш офіційні і підходять для всіх випадків.
А ось і більш неформальні та дружні варіанти:
- Ahoj
- Čauko
- Servus
при цьому всі ці слова можна використовувати як при зустрічі, так і при прощанні та підходить для поводження з тими, з ким людина на “ти”.
А що ще може знадобитися?
Ďakujem – дякую
Ako sa máte? – як ви?
Všetko dobre – все добре
Prepačte – вибачте
Nech sa páči – будь ласка
Blahoželám – вітаю
Основи словацької граматики
Іменики
У словацькій мові як і в більшості інших існує три роди. Чоловічий (mužský), жіночий (ženský) та середній (stredný). З того що варто запам’ятати в першу чергу – діти – слово середнього роду, та й загалом слова жіночого та середнього роду не поділяються на живі та неживі на відміну від слів чоловічого роду.
Що стосується відмінників, то в словацькій мові їх також 6, як і в українській мові:
називний – nominatív – muž
родовий – genitív – muža
давальний – datív – mužovi
знахідний – akuzatív – muža
орудний – inštrumentál – mužom
місцевий – lokál – o mužovi
Дієслова
Дієслова в словацькій мові можуть бути в трьох часах – теперішньому, минулому та майбутньому.
Розглянемо їх відмінювання на прикладі дієслова робити (robiť):
1 особ. одн. теперішний час: називна форма – robiť, 1 особа одн.- robím, 2 особа одн. – robíš, 3 особа одн. – robí;
2 особ. множ. теперішній час: називна форма – robíť, 1 особа мн. – robíme, 2 особа мн. – robíte, 3 особа мн. – robia.
Неправильні дієслова (nepravidelné slovesá) – це дієслова, які не слідують звичайним правилам відмінювання. Найпоширеніші: byť – 1 ос. одн. теперішній – som, минулий час – bol,
mať – mám – mal
ísť – idem – išiel
vedieť – viem – vedel
jesť – jem – jedol
dať – dám – dal
prísť – prídem – prišiel
môcť – môžem – mohol
chcieť – chcem – chcel
Прикметники та прислівники
В словацької мові прикметник – prídavné meno узгоджується з іменником як і у українськой мові. Приклади:
pekný stôl – гарний стіл
pekná žena – гарна жінка
pekné mesto – гарне місто
pekní muži – гарні чоловікі
pekných žien – гарних жинок
Прислівник – príslovka – ніколи не узгоджується з іменником. Він не змінюється та зазвичай відповідає на такі питання – як? де? коли? наскільки?
Приклади:
rýchlo beží – біжить швидко
veľmi krásne kreslí – малює дуже гарно
tu bývam – я тут живу
Також в словацької мові є 3 ступені порівняння: základný stupeň (позитивний) pekný, porovnávací stupeň (компаратив – вищий ступінь) – krajší, najvyšší stupeň (суперлятив – найвищий ступінь) – najkrajší.
Як почати говорити словацькою?
Почати говорити мовою, яку вивчаєте, найважче. Найголовніше – це не боятися робити помилки і якнайбільше розширювати свій словниковий запас. Для того, щоб вивчати нові слова, чудово підійде метод карток. Можна просто щодня виписувати окремі стікери з словами та перекладом (10-15 штук) і заучувати їх. Також є варіант наклеювати певні стікери на різні предмети.
Щоб було простіше говорити та розвивати мову можна читати вголос. Так, таким чином справа йтиме повільніше, зате ви будете промовляти всі літери і звуки. Плюс можна слухати будь-що (пісню, аудіокнигу, викладача) і повторювати почуте, але теж вголос.
Найкращі ресурси для вивчення словацької мови
Якщо вам треба вивчити словацьку мову для навчання, у першу чергу треба знайти онлайн курси. Наприклад наша програма Free Student має власні курси, де викладачі – це або носії мови або люди, які живуть та працюють в Словаччині вже довгий час.
Також для вивчення треба використовувати підручники та різні додатки для телефону. Також маємо важливу пораду – не треба перекладати сайти або якісь ресурси на українську або російську мову. Краще спробувати розібратися на словацькій, а те, що зовсім не зрозуміло, шукати в словнику або перекласти в перекладачі.
Також для вивчення мови дуже добре дивитися різні фільми, мультфільми та програми саме словацькою. Їх можна знайти у відкритому доступі, тому ввечері краще відірватися від улюбленого серіалу, та подивитися щось також розважальне, але більше корисне.
Практика: як зануритися у мовне середовище?
Для того, щоб говорити та писати по-словацьки, потрібно знайти носіїв мови. Це можна зробити кількома способами. По-перше, час від часу (по можливості) приїжджати до Словаччини та говорити, говорити та говорити. З офіціантами у кафе, з продавцями у магазині, з працівниками готелю чи власниками квартири. Словаки досить товариські, тому навіть кілька фраз допоможуть відчути себе впевненіше. По-друге, можна знайти їх в інтернеті у соціальних мережах. Є словаки, які вчать українську чи російську, тому в такому разі ви будете корисні один одному. А можна просто знайти тематичні групи (особливо університетів чи факультетів) та почати спілкуватися в першу чергу, щоб покращити словацьку та заодно дізнатися щось нове про освіту.
Скільки часу потрібно, щоб вивчити словацьку мову?
Виходячи з нашого досвіду абсолютно реалістично вийти з A0 до А2 приблизно за чотири-п’ять місяців. Це з урахуванням того, щоб абітурієнт намагатиметься не пропускати заняття, виконуватиме всі домашні завдання та займатиметься самостійно (вивчати нові слова, слухати та читати по-словацьки).
Якщо ми говоримо про вступ на спеціальності, для яких необхідно складати іспити, то починати вчити мову краще як мінімум за півроку, а якщо це складні напрямки на кшталт медицини чи журналістики, то підготовка має починатися якомога раніше.
Поширені помилки початківців та як їх уникнути
Насамперед – це неправильно поставлені наголоси та вимова слів. Друга проблема найчастіше стосується довгих слів, де поспіль може стояти декілька приголосних. Тоді ми проковтуємо частину букв та звуків і виходить, що слово неповне і незрозуміле для оточуючих. Саме тому ми й рекомендуємо читати вголос, аби покращити цей момент. А ось питання із наголосами потрібно просто запам’ятати. Є слова-виключення, які потрібно завчити і завжди звертати увагу на моменти, про які ми вже говорили вище.
Чому словацька – це просто?
Тому що словацька дуже схожа на українську. Вона має слов’янське коріння, тому навіть якщо просто вивчити алфавіт і взяти будь-яку казку словацькою мовою і почати читати, то ви здивуєтеся, але дуже багато слів вам будуть зрозумілі. Звичайно, схожості мов не вистачить щоб одразу приїхати, почати вчити та говорити, але сам процес вивчення не такий важкий як та сама англійська.
А ще головний плюс словацької мови полягає в тому, що має досить логічну граматику і простий синтаксис. Єдине, з чим може виникнути складнощі – це відмінювання, яке не завжди можна зрозуміти без правил.
Висновок
Кожен абітурієнт, та й будь-яка людина повинна знати, що закінчення яких завгодно курсів – не означає закінчення навчання. Тому після завершення курсів потрібно або шукати інші (щоб покращити свій рівень), або частину вільного часу витрачати на самоосвіту та безпосереднє спілкування з носіями мови.
Тому кілька порад:
не кидайте на півдорозі, навіть коли здається, що ви вже все знаєте;
досконалості у вивченні іноземної мови немає і нові слова ви будете дізнаватися і після 10 років життя у Словаччині;
не перекладайте сайти та навчальні системи на українську, російську чи англійську;
переведіть свій мобільний телефон на словацьку мову.
Часті запитання (FAQ)
Чи складна словацька мова для українців?
Ні, якщо прикладати деяку кількість зусиль та хотіти вивчити мову
Чи можна вивчити словацьку самостійно?
Ні. Якщо ми говоримо про вивчення мови лише для себе, тоді так. Якщо ми говоримо про навчання, то ні, тому що будь-якій викладач знає, що потрібно вивчати в першу чергу, на що звертати більше уваги.
Які словацькі підручники найкращі для початківців?
Багато викладачів використовують у своїй роботі підручники Krížom krážom.
Чи потрібен сертифікат зі словацької для навчання у Словаччині?
Так, у багатьох університетах необхідно надати сертифікат про знання словацької мови. Там, де його не вимагають, рівень має бути не нижчим ніж А2.
Де знайти безкоштовні матеріали для вивчення?
У першу чергу в інтернеті. Це можна зробити на YouTude, а також на сайті https://slovake.eu