image
image
image

Топ-15 найкращих університетів Європи у 2025 році: рейтинг, спеціальності та перспективи 

Коли ми думаємо або говоримо про навчання в Європі, то наші асоціації зазвичай такі як традиції, якість, гарна освіта, єдина система, працевлаштування, корисний диплом. Європейська освіта дійсно займає найвищі рейтинги та знайома на весь світ, тому що туди на навчання їдуть із самих різних країн. 

 Якщо ми будемо говорити про значення рейтингів та їх допомогу у виборі навчального закладу, то відразу відмітимо – це не саме головне. Завжди буде щось більш важливіше, на що абітурієнти та їх батьки будуть звертати увагу. Це фінансові витрати, відношення до іноземців, мова навчання, клімат, місце розташування, вибір спеціальностей і так далі. Але рейтинги допоможуть нам орієнтуватися, що зараз цінується найбільше, що є більш актуальним і чого потрібно прагнути. 

Критерії оцінки університетів 

Світові рейтинги

Рейтинги існують різні: світові, європейські, за кількістю науковців, успішних випускників і так далі. Тут ми коротко розповімо про кілька найвідоміших. 

Академічний рейтинг університетів світу (ARWU), також відомий як Шанхайський рейтинг. До нього входять навчальні заклади, які мають велику кількість випускників-лауреатів та співробітників-лауреатів Нобелівської чи Філдсівської премії, по науковим статтям в “Nature” та “Science”, та іншим критеріям. 

QS World University Rankings – це світовий рейтинг університетів, який ґрунтується на таких критеріях, як репутація в академічному середовищі, ставленні работодавців до випускників, кількісті іноземних викладачів та студентів і так далі. Сюди входять не тільки університети, але і коледжі. 

Ще один рейтинг – THE – Times Higher Education World University Rankings. Це журнал, який зробив власне щорічне видання, в якому використовує нову методику складання рейтингів, при цьому грунтуючись в тому числі на думки його читачів та редакції. 

Що найважливіше для абітурієнта та його батьків при виборі навчального закладу? Це де саме отриманий диплом буде визнаний, які кар’єрні успіхи та перспективи чекають на випускників того чи іншого закладу, на якому рівні проводять наукові дослідження та скільки уваги приділяють якості та покращенню навчального процесу. 

Топ-15 найкращих університетів Європи 

Велика Британія 

Британську освіту можно назвати найтрадиційнішою у світі. Тут поважають все так само, як і декілька сотень років тому, але з іншого боку це і найсучасніші заклади освіти, які із року в рік потрапляють в різні відомі рейтинги. Серед них: 

  • Оксфордський університет
  • Кембриджський університет
  • Університетський коледж Лондона (UCL)
  • Імперський коледж Лондона

Швейцарія 

Ця країна відома не тільки годинниками, гірськолижними курортами та як батьківщина Червоного Хреста. Тут ETH Zurich – Швейцарський федеральний технологічний інститут, який є в більшості рейтингів, тому що має все: велику кількість нобелівських лауреатів (наприклад, Альберт Ейнштейн), високий процент іноземних студентів та викладачів, різноманітні навчальні програми. 

Франція 

Ця країна має багато навчальних закладів, але зупинимось на Університет Париж-Сакле. Не будемо звертати увагу на його вік – він дуже молодий, але він об’єднав в собі декілька різних навчальних закладів та дослідні центри, що надало можливість потрапити до відомих рейтингів. 

Німеччина 

Два найбільш відомих університетів Німеччини – це  Технічний університет Мюнхена: 132 спеціальності і є одним із трьох перших елітних університетів, вибраних для здійснення програми «Концепції майбутнього». Та Гейдельберзький університет – найстаріший вищий навчальний заклад в Німеччині та має 11 різних факультетів.  

Скандинавські країни 

Тут ми торкнемося двох університетів. Перший із них – Копенгагенський університет, який знаходиться у Данії. Він відомий тим, що є найбільшою навчально-дослідницькою установою в країні та входить до 20 найкращих університетів Європи. Другий – Лундський університет (Швеція). Це один із найстаріших навчальних закладів Північної Європи та входить в 100 найкращих університетів у світі, що для невеликої країни дуже непогано. 

Італія 

І тут ми не можемо не згадати про Болонський університет, який є найстарішим університетом Європи. Відомий він тому, що має 12 факультетів, вікові традиції та був одним із перших, хто почав приймати на навчання жінок, що було дуже незвичайно на ті часи. Займає 12 місце в світі, та 1 в країні, тому це не тільки про історію, але й про сучасність. 

Чехія 

  Карлів університет – головний університет країни, а також найстаріший університет Центральної та Східної Європи. Навчальний заклад співпрацює з іншими університетами Америки, Європи та Азії. Він часто потрапляє у різні рейтинги, але ось що важливо – в 2016 року він увійшов у двісті найкращих медичних вищих шкіл світу, а до цього був в рейтингу двохсот найкращих у галузі математики та фізики. 

І ще один вищий навчальний заклад – Чеський технічний університет у Празі. Ідеальний варіант, щоб отримати технічну освіту, тим більше, що він співпрацює із світовими компаніями, а випускники вважаються фахівцями, які чудово володіють іноземними мовами. 

Як вступити до топових університетів Європи? 

Що в першу чергу треба знати абітурієнтам? Основні вимоги. Це стосується всього: мовних сертифікатів, вступних іспитів, документів, правил прийому, важливих дат та іншого. Краще всього дізнаватися про все це як мінімум за рік, а краще і за два, тому що деякі правила можуть змінюватися, але все одно приблизно ви будете готові до вступу. Плюс до цього – треба вчити або покращувати мову, тому що всі університети вимагають знання або державної, або англійської, але на дуже високому рівні. Тим більше, якщо ви хочете потрапити на англомовну програму, це зазвичай означає, що для вступу буде потрібен світовий мовний сертифікат. Тоді треба визначати, де та коли можна підтвердити знання мови. 

Також треба час, щоб підготуватися до вступних іспитів. Вони є не всюди, але коли ми говоримо саме про найкращі університети Європи, то там можуть бути іспити, співбесіди, мотиваційні листи і так далі. Саме тому ми, як програма по навчанню в Словаччині, рекомендуємо звернути увагу на цю країну, де також є свої вимоги до вступу, але вони не забирають стільки часу та грошей. 

Стипендії та гранти 

В Європі стипендії та гранти можуть отримувати не тільки місцеві абітурієнти та студенти, але й іноземні. За них, особливо за гранти, треба дізнаватися заздалегідь, тому що є деякі, які можуть покрити всю вартість навчання. 

Де шукати інформацію? По-перше, на сайті університетів. Зазвичай там є такі розділи, головне уважно читати умови. По-друге, є різні портали та сайти, де можна знайти різні варіанти. Серед них: Global Scholarships, Scholarshipportal, EURAXESS, а також Erasmus Mundus, Erasmus+, але вони стосуються лише стипендій під час навчання, коли студент на обмежений час їде з однієї країни в іншу на навчання. Ще варто звернути увагу на Державне агентство DAAD в Німеччині. Воно надає велику кількість різних стипендій та грантів за різними цілями, університетами та напрямами.  

Чому варто обрати європейську освіту? 

На це є декілька причин. Серед них:

  • висока якість навчання,
  • міжнародне визнання дипломів, 
  • доступ до передових дослідницьких центрів, 
  • перспективи кар’єрного росту в Європі.

Все це в комплексі надає випускникам неймовірні можливості, щоб побудувати кар’єру або своє ім’я в науковому світі. Якщо прикладати достатньо зусиль, то самі випускники зможуть обирати де саме та з чим хочуть працювати. Навчання за кордоном в будь-якої країні – це про досвід, важливі навички, цікаву освіту, нові знайомства та майже безмежні перспективи. 

Висновок 

Чим раніше ви почнете думати про майбутню вищу освіту, тим краще. Це надасть вам час для того, щоб гарно підготуватися, зібрати всю необхідну інформацію, встигнути зібрати всі документи, підтягнути або вивчити мову і так далі. У цьому питанні немає терміну “рано” – деякі абітурієнти починають готуватися вже з 9 класу. 

Часті запитання (FAQ)

Який університет у Європі найкращий? 

Перші показники завжди займають Оксфордський та  Кембриджський університети, але звісно, що і потрапити туди дуже важко. Тому краще окремо розглядати кожну країну та університети, які там розташовані, та тоді вже приймати рішення. 

Де найкраще вивчати інженерію? 

Vienna University of Technology, Czech Technical University in Prague, Technische Universität Dresden, Technische Universität Berlin, Slovak University of Technology та інші університети. 

Чи можна отримати безкоштовну освіту в Європі? 

Так, можна. По-перше, якщо обирати навчальні програми на державній мові тієї чи іншої країні, то навчання безкоштовне навіть для іноземців. Це стосується Словаччини, Німеччини, Чехії, Норвегії і так далі. По-друге, можна отримати грант або стипендію, яка зможе покрити витрати на навчання. 

Які університети приймають студентів без IELTS? 

Якщо обирати навчання не на англійській мові, то сертифікат IELTS для вступу не потрібен. Також він не потрібен і в більшості країнах, де є англомовні програми, але державна мова інша. 

Як знайти стипендії для навчання? 

Це можна зробити на сайтах та порталах про які ми писали раніше. Також інформація може бути безпосередньо на сайтах університетів.