image
image
image

Трнава: життя у місті історії та мистецтва

Оскільки більшість міст Словаччини дуже гарні, Трнава не є в цьому сенсі винятком. Місто розташоване у західній частині країни та цікаве вже тим, що його називають Словацьким Римом, бо саме тут знаходиться резиденція архієпископа. Сьогодні ми розповімо про головні факти з історії Трнави, що варто подивитися насамперед і відповімо на запитання, чи можна тут вчитися і де.

trnava blog

Історія та культурна спадщина 

З чого почалася літописна історія Трнави? Перша письмова згадка міста була у 1211 році, але є більш цікавий факт – саме Трнава перша набула статусу та права міста у Словаччині (у 1238 році). І тоді, і сьогодні місто має важливе значення. Це пов’язано з його місцем розташування – воно знаходиться недалеко відразу від трьох столиць – Братислави, Відня та Будапешта. Тому в XIII – XVII століттях саме на території сучасної Трнави угорські королі зустрічалися з главами інших країн. 

Трнава – це одночасно центр багатьох політичних, економічних, релігійних та освітніх подій, які, безперечно, вплинули на розвиток Словаччини загалом. Найголовніші моменти, про які потрібно знати – саме в Трнаві в 1787 був представлений перший варіант літературної словацької мови, а трохи пізніше, в 1793 було створено перше Словацьке товариство вчених. 

Архітектурні перлини

Що варто подивитися у Трнаві в першу чергу? Місто відоме завдяки своїм пам’яткам найрізноманітніших стилів – від готичних до бароко. Один із найвідоміших – перший костел раннього бароко на території країни – Собор св. Яна Хрестителя (Katedrála sv. Jána Krstitela), прикрашений багатьма декораціями. Найвідоміша річ, яка знаходиться там досі – дерев’яний купол (1640 року), висота якого становить майже 20 метрів. 

Ще, звичайно, Старе місто та його головна пам’ятка – міські укріплення (стіни), які були збудовані ще у XIII – XVI століттях та вважаються однією з найбільш значних пам’яток подібного типу в Європі.

Якщо хочеться подивитися на місто зверху, тоді варто піднятися на міську вежу, де є оглядовий майданчик. Там розташовані дзвони XVII століття, які дзвонять раз на годину, а також пісочний годинник. Сама вежа була збудована ще в 1574 році і розташована в центрі Старого міста.

І, звичайно, треба звернути увагу на площу Святого Миколая, де розташована однойменна базиліка, яка була збудована у період з 1380 по 1421 роки, до якої у XVIII столітті додали ще й каплицю у стилі бароко. Церква присвячена купцям та торговцям, оскільки саме Трнава вважалася важливим економічним та промисловим центром.

Культурні події та фестивалі 

Так як Трнава – місто з багатою історією, куди часто приїжджають туристи, кожен може знайти щось цікаве для себе, окрім красивої архітектури.

Гості міста можуть відвідати одну з постановок театру Яна Паларика. Крім того, у липні та серпні на відкритому майданчику перед ратушею проводять різноманітні концерти, вистави та інші заходи. Вони розраховані на дітей, але й дорослі можуть стати глядачами.

У серпні кожного року проводиться великий фестиваль Trnavská brána (свято фольклору, під час яких відбуваються виступи музичних гуртів та виконавців, ярмарок ремісників та майстер-класи).

У вересні є можливість відвідати фестиваль меду та бджільництва (Trnavský včelársky festival), під час якого відбувається ярмарок, різноманітні майстер-класи та лекції від представників цієї справи.

І знову ж таки, у вересні проходить традиційний Трнавський ярмарок (один із найстаріших у Словаччині), під час якого працює ринок, проводяться майстер-класи, відбуваються виступи народних та сучасних гуртів та виконавців. 

Кулінарні насолоди 

У Трнаві безліч ресторанів, кафе та бістро, тому там точно неможливо залишитися голодним. Ось кілька найпопулярніших та найвідоміших закладів міста:

Synagogfa Cafe – пропонують тільки сніданок\бранч, протягом дня – напої з десертами, але місце дуже атмосферне і красиве;

Tucny Kocur – американське бістро з бургерами та дуже забавною назвою;

Trnavská káva – тільки там самостійно і при вас обсмажують кавові зерна, тому кофеманам має сподобатися;

Pivaren a Restauracia Bokovka – тут можна спробувати традиційні словацькі страви.

Освітні можливості 

Трнава свого часу була центром освіти та науки. Ще в 1635 році тут був заснований Трнавський університет, який у 1777 році переїхав на територію сучасної Угорщини (Будапешт, частина міста Буда) і став Будапештським університетом. 

Сьогодні у Трнаві є свої власні навчальні заклади, куди можуть вступати випускники шкіл. Насамперед – це Трнавський університет у Трнаві. Він включає 5 факультетів:

  • факультет охорони здоров’я та соціальної роботи;
  • філософський факультет;
  • педагогічний факультет;
  • теологічний факультет; 
  • факультет права.

Це відносно невеликий університет, він налічує близько 5,5 тисяч студентів, зате анкетування студентів вказує на те, що 93% з них повністю задоволені своєю спеціальністю та навчальною програмою. 

Другий вищий навчальний заклад – Університет святих Кирила та Мефодія у Трнаві. Там також є 5 факультетів: 

  • факультет масмедіальної комунікації;
  • філософський факультет;
  • факультет соціальних наук;
  • факультет природничих наук;
  • факультет медичних наук.

Університет відкритий для студентів з 1997 року та його головним напрямом вважається саме мас-медіальна та маркетингова комунікації. 

І також у Трнаві розташований факультет технології матеріалів – один із факультетів Словацького технічного університету, який знаходиться у Братиславі.

Житло та студентське життя 

Університети у Трнаві мають свої гуртожитки. Студентські будинки мало чим відрізняються від інших – зазвичай у кімнатах, де є все необхідне, мешкає по кілька людей та є спільні простори – кухні, душові, спортивні зали, але всі умови залежать від конкретного гуртожитку. Вартість проживання на місяць коштуватиме студенту близько 70-80 євро, тоді як оренда квартири на одного – від 500 євро.

Крім того, всі університети міста мають свої секції, факультативи, спортивні команди, тому якщо студент має досягнення в якомусь виді спорту або хоче додатково чимось займатися, все це можна спокійно поєднувати з навчанням.

        У студентів також є можливість як вивчати саме місто та його околиці,  бо поруч із Трнавою знаходиться безліч цікавих туристичних маршрутів, так і їздити до столиці Словаччини Братислави, адже вона розташована від міста всього у  55 кілометрах. 

Перспективи молоді у Трнаві 

Місто є одним із промислових міст Словаччини, на його території  і в його околицях розташовані різні заводи та виробництва. Тому, за відповідних спеціальностей, тут можна знайти хорошу роботу.

Також, завдяки вдалому розташуванню міста, цілеспрямовані випускники можуть знайти себе як у столиці Словаччини, так і в сусідній Австрії. Найголовніше, ще в середині навчання зрозуміти, чого саме студент хоче досягти і далі наголошувати саме на цьому. 

Туристичні маршрути 

Трнава – це місто, біля якого знаходиться велика кількість цікавих як природних, так і архітектурних пам’яток. На що варто звернути увагу насамперед: 

  • руїни замку Гострий Камінь – починати свій маршрут варто від села Букова і звідти до замку приблизно 1,5-2 години пішки, але при цьому варто враховувати досить крутий підйом; 
  • Глибочинська долина – до неї краще йти починаючи з центру села Смоленіце. Долина – частина Малих Карпат, там можна побачити невеликий водоспад, подихати гірським лісовим повітрям;
  • купальні П’єштяни – одні з найвідоміших на території Словаччини. Там є термальні та мінеральні джерела, а також джерела лікувального бруду;
  • замок Корлатка – дістатися можна від населеного пункту Яблуниця. Сьогодні можна побачити фрагменти верхнього замку і це саме по собі дуже гарно, оскільки його будівництво було завершено у ХІ столітті;
  • печера Дрини – знову маршрут краще будувати від села Смоленіце, бо від нього до місця призначення всього кілька кілометрів. Довжина печери – 636 метрів, але для туристів відкрито близько пів кілометра.

Трнава – цікаве місто і для життя, і для туризму. Тому навіть якщо ви вчитеся не там, радимо з’їздити на кілька днів на екскурсію, щоб подивитися основні пам’ятки та перейнятися історією та традиціями Словаччини.