image
image
image

Як українському студенту отримати стипендію у Словаччині

Словаччина – ідеальний варіант для абітурієнтів з України не лише тому, що тут можна здобути якісну та сучасну освіту абсолютно безкоштовно. Великим бонусом є ще й те, що під час навчання найкращі студенти, у тому числі й іноземці, можуть отримати стипендії, тому що їх виділяє уряд Словацької Республіки для всіх університетів.

Варто зазначити, що стипендія у Словаччині для українців – реальність. Тут їх існує кілька видів та головний критерій для її отримання – успіхи у навчанні. Так, ви навіть можете отримати дві стипендії одночасно! А про те, які види матеріального заохочення є, читайте нижче.

Загальна інформація про стипендії

У Словаччині є певні відмінності від стипендії. Якщо до деяких країн студенти отримують певну суму раз на місяць, то тут стипендія – це одноразова виплата, яку завжди перераховують на рахунок студента. І так, тут ви можете отримати стипендію та за два семестри поспіль, якщо зарекомендували себе в університеті як цілеспрямований студент-відмінник.

На даний момент існує кілька видів стипендій, головна мета яких – заохотити та мотивувати студентів на подальші успіхи у навчанні. Про те, які існують види фінансових винагород (чи премій, як їх іноді називають), читайте нижче.

Motivačné stipendium

Мотиваційна стипендія призначена для студентів-першокурсників. Щорічно уряд вибирає кілька спеціальностей, які додатково фінансуються. В основному це стосується Кошицького технічного університету, факультети якого розташовані як у Кошиці, так і в Прешові. Якщо студент 1 курсу був відмінником у школі та його спеціальність потрапила під додаткове фінансування, то у вас є всі шанси здобути мотиваційну стипендію, розмір якої складає орієнтовно 800-1000 євро. Важливо розуміти, що заздалегідь передбачити які спеціальності держава виділить гроші і як саме визначать тих, кому буде визначено стипендію неможливо.

Prospechové stipendium

Даний вид стипендії вже розрахований для тих, хто навчатиметься в університеті та шкільні оцінки, в даному випадку, не мають жодного значення. Кожен університет та факультет встановлює свої вимоги, але головна підстава для її отримання – гарне навчання. Це означає, що всі завдання та предмети мають бути здані вчасно, а сесія закрита на 80% і вище (кожний університет та факультет встановлює свої вимоги та правила).

За відмінної успішності та високих результатів студент може розраховувати на фінансову винагороду. Ця сума може бути різною, все залежить від університету, але загалом становить 300-800 євро. Варто розуміти, що цей вид стипендії можуть отримати не всі. Наприклад, фонд може бути виділений на 5 осіб, а сесію здадуть на відмінно 20. Якщо так станеться, то керівництво університету переглядатиме критерії, щоб премію отримали найкращі.

Odborové stipendium

Третій вид можливої ​​стипендії, яка залежить від фінансування. Її суть полягає в тому, що держава може обрати один напрямок, для якого виділять додаткові кошти. Якщо уряд зауважить, що в якійсь сфері не вистачає висококваліфікованих фахівців, то саме він матиме фінансову підтримку. Але отримають стипендію не всі студенти, а знову ж таки, лише найкращі з найкращих – ті, у яких бачитимуть зацікавленість до майбутньої професії та високі результати навчання.

Чому уряд виплачує стипендії?

Словаччина – країна, що активно розвивається. Тут розташовано безліч заводів і підприємств, з кожним роком все сильніше стає IT-сфера, а також зростає кількість виробництв різних напрямків. Саме тому у Словаччині затребувані висококваліфіковані фахівці, які готові працювати в ногу з часом та застосовувати на практиці отримані знання.

Головна особливість словацької вищої освіти – висока практикоорієнтованість. Вже на 2 курсі на багатьох технічних спеціальностях студентів починають знайомити з різними підприємствами, а також запрошують на лекції представників відомих компаній, щоб ті поділилися практичним досвідом та знаннями з майбутніми фахівцями.

Крім того, університети добре оснащені всім необхідним для повноцінного навчання, тому всі факультети, де це необхідно, мають свої лабораторії, щоб учні могли практикуватись.

Країна робить все для того, щоб молоді люди не виїжджали в інші країни на роботу, а залишалися тут і допомагали будувати економіку Словаччини. Саме тому уряд щороку виділяє певні суми з держбюджету та підтримує талановиту молодь.

Інші види стипендій

У словацьких університетах є й інші види стипендій. Наприклад, якщо ви професійно займаєтеся спортом або творчістю і представляєте свій навчальний заклад на конкурсі або у змаганнях і отримуєте перемогу, то можете розраховувати на грошову премію. Однак такі моменти варто уточнювати безпосередньо у своєму університеті, бо скрізь існують свої особливості та правила.

Також є і так звана соціальна стипендія, на яку можуть розраховувати і словацькі студенти та іноземці. Це чи не єдина форма виплати, яка перераховується учням раз на місяць протягом семестру. Після цього потрібно знову писати заяву, прикладати всі необхідні документи, і якщо комісія схвалить, то виплати можна очікувати й у наступному семестрі. Усі подробиці про неї варто дізнатися у своєму університеті вже безпосередньо після приїзду до Словаччини.

Підбиваємо підсумки

Словаччина надає широкий спектр можливостей, які однакові як для словаків, так і для іноземних студентів, у тому числі з України. Головне, що чекають від усіх на рівних умовах – мотивацію та бажання стати добрим фахівцем у майбутньому. Безперечно, що стипендія Словаччина – це чудова можливість отримати фінансову підтримку за свою працьовитість та старанність. Саме тому уряд Словацької Республіки дає право на здобуття повної вищої освіти, а також стимулює високу успішність різними видами стипендій.

Але не варто думати, що добре вчитися треба лише заради грошей. Якщо ви проявляєте активний інтерес до навчання та добре навчаєтеся, то у вас будуть усі шанси знайти роботу за спеціальністю вже на останньому курсі навчання, наприклад, під час практики чи стажування. Це чудовий шанс, який дозволить вам здобути диплом про закінчення університету і вже фактично наступного дня піти на роботу, щоб застосувати свої теоретичні знання на практиці.