image
image
image

Безкоштовна освіта для українців 2025: Можливості в Україні та за кордоном 

Яке питання цікавить батьків та абітурієнтів? Це освіта для українців після школи і для тих, хто вступає у 2025 році, вже більше, ніж за півроку. Дуже хвилюючий час, який, на жаль, протриває ще до вересня. Зараз безкоштовна освіта для українців 2025 може бути, якщо вступити в університет та отримати саме безкоштовну освіту в Україні. Це пов’язано з тим, що для вступу за кордон потрібен час – вступна кампанія майже в усіх країнах закінчилася, бо починається вона після того, як студенти 1 курсу приходять на навчання – у вересні. 

Безкоштовна освіта для українців 2025
Безкоштовна освіта для українців 2025

У чому переваги безкоштовної освіти? У тому, що гроші, які могли б піти на навчання, можна відкласти або зробити на них щось корисне. Якщо ми говоримо про навчання саме в Україні, то наприклад, витрати на курси, які допоможуть вивчити нову мову, отримати права водія, навчитися малювати або програмувати. Якщо це все вам не подобається, можна знімати кімнату\квартиру, якщо не хочете жити в гуртожитку або у випадку, якщо вам його не надали. Або є ще один варіант – вступати в іншу країну, де навчання є безкоштовним, а тими грошима покрити витрати, які пов’язані зі вступом – переклади, квитки, гуртожиток та інше. 

Можливості безкоштовного навчання в Україні 

Безкоштовне навчання в Україні отримати важко, але можливо. Які є варіанти ми розповімо нижче. 

Державні програми для бюджетних місць у ВНЗ

У державних вищих навчальних закладах України можна навчатися безкоштовно, якщо набрати гарні бали під час НМТ. Це означає, що чим краще ви склали іспити, тим більше вірогідність, що зможете отримати місце на бюджетній формі та ще і в тому навчальному закладі, де ви більше за все хочете навчатися. 

Також треба пам’ятати, що керівництво України може змінювати кількість бюджетних міст в залежності від того, які саме спеціалісти зараз потрібні. Наприклад у 2024 році була згадка про те, що більше будуть фінансуватися інженерні, медичні, психологічні, транспортні та природничі напрями. 

Найпопулярніші спеціальності з державною підтримкою

Сьогодні найвищі гранти для українців 2025 отримали наступні навчальні установи: 

  • Львівський національний університет ім. І. Франка; 
  • Львівська політехніка; 
  • Київський національний університет ім. Т. Шевченка; 
  • Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського; 
  • Києво-Могилянська академія. 

Також країна зробила різні коефіцієнти для спеціальностей, де можна отримати один із грантів (а їх всього два) на навчання. Самий великий – 1,5, отримали напрями, які стосуються відбудови країни та розвитку людського капіталу. Це інженерні, виробничі, педагогічні та будівничі  спеціальності. 

Коефіцієнт 1,3 стосується творчих спеціальностей, а також філології, охорони здоровʼя та інформаційних технологій. А що до самих грантів, то існує Грант 1 рівня та Грант 2 рівня. В першому випадку сума гранта складає 22,500 гривень, у другому – 37,500. Це розроблено в рамках програми підтримки студентів, які вступають в університети України. 

Якщо говорити про популярні напрямки серед абітурієнтів, то вони кожний рік змінюються, але все ж декілька назвати можна на основі 2024 року. Це менеджмент, комп’ютерні науки/інформатика, медична освіта, маркетинг та філологія. Але як буде виглядати рейтинг у цьому році, буде зрозуміло лише після закінчення вступної кампанії. 

Програми для переселенців та пільгових категорій

Хто може отримати пільги на вступ та навчання? В першу чергу вони можуть надаватись: 

  • учасникам бойових дій, дітям загиблих захисників;
  • особам з інвалідністю;
  • переселенцям, дітям з тимчасово окупованих територій;
  • дітям-сиротам та дітям, чиї батьки були позбавлені батьківського піклування.  

 Також сюди можна віднести і сільський коефіцієнт. На нього мають право: 

  • учні, які проживають у селі, навчаються в школі, яка розташована у сільській місцевості, при цьому подають заяву на бюджетну форму навчання та на ті спеціальності, що входять до списку пріоритетних. 

Безкоштовна освіта за кордоном

Це може здаватися дивним, але навчання за кордоном для українців може бути безкоштовним. Є декілька варіантів, про які ми розповімо, але щоб все вийшло так, як хоче абітурієнт та його родина, то до цього треба готуватися заздалегідь, починаючи від умов вступу та закінчуючи вивченням мови. Також треба знати, що існують не тільки гранти, але й стипендії на навчання за кордоном іноземних студентів, які можуть допомогти в цьому випадку, якщо освіта все ж таки буде на комерційній основі. 

Стипендії Erasmus+ та Chevening

Багато хто чули про Erasmus+, але все ж не всі. Ітак, це програма, яка дозволяє студентам, які гарно вчаться та знають мови поїхати на період від 3 місяців в іншу країну на навчання. Головна умова окрім того, що вказано вище – бути студентом не 1 курсу. Тоді є всі шанси поїхати вчитися, покращити знання мови, познайомитися з новими людьми та поподорожувати. Це безкоштовна освіта для українців 2025, тим більше що програма в цей час сплачує студентам стипендію, допомагає з житлом, платить за страховку та квитки на проїзд туди-назад. Також у рамках цієї програми можна поїхати на навчання на магістратурі з можливістю отримати подвійний диплом. 

А ось Chevening не так відома, але дуже цікава – це стипендіальна програма від уряду Британії для тих, хто вже має диплом бакалавра та мріє навчатися на магістратурі. Вона повністю покриває весь період навчання, проживання, проїзд та візу. Але для того, щоб її отримати, диплома не достатньо – вам треба ще досвід роботи або волонтерства (2 роки), а також лідерські навички. 

Грантові програми для навчання в Чехії, Польщі, Німеччині, Канаді

Чехія 

Чехія, як і Словаччина, чудова країна для навчання, тому що там є безкоштовна освіта для українців 2025 у державних університетах, головне вчитися на чеській мові. Тому гранти для вступу не дуже поширені, але існують різні види стипендій та підтримки. Як приклади: стипендія на проживання для студентів-іноземців, стипендія за відмінне навчання, докторська стипендія для студентів докторантури. 

Польща 

У Польщі навчання платне, тому стипендії та гранти ще більш актуальні. Останні надають державні та приватні організації і вони є одноразовою виплатою. Серед стипендій та інших фінансових підтримок можна назвати наступні: Стипендіальна програма польського уряду, Вишеградська стипендіальна програма та інші. 

Німеччина

У Німеччині є безкоштовна освіта в тому числі і для іноземців. Головне питання в німецькій мові, яку треба знати гарно. Але не дивлячись на те, що вчитися можна безкоштовно, в країні є різні програми по фінансові підтримки. Серед них: “Міст в німецький університет”, стипендія від Фонду академічних обмінів, стипендія Генріха Бьолля та інші. 

Канада 

У Канаді взагалі немає безкоштовного навчання, тому якщо розглядати цю країну треба бути готовим до досить високих витрат. Програми грантів та стипендій можна шукати на сайтах самих університетів та міст, де ви плануєте вчитися. Крім того можна звернути увагу на Canadian Ukrainian Scholarship Fund – програма, яка була спрямована на підтримку саме українських студентів.

Як підготуватися до подачі заявки 

Документи та сертифікати

Не тільки кожна країна, а навіть кожний університет має свої вимоги щодо вступу, тому про все це треба дізнаватися як можна раніше. Тим більше, що правила можуть змінюватися, але дуже рідко кількість документів стає менше. В будь-якому випадку треба бути готовим надати наступні документи: виписку оцінок за останні 4 роки, атестат з додатком про отримання повної середньої освіти, мотиваційний/рекомендаційний листи, сертифікат на знання мови (IELTS, TOEFL або інші, місцеві), але ще раз наголошуємо, що вони можуть мінятися, а ще можуть бути додаткові документи, в тому числі і для отримання виду на проживання або візи. Також треба розуміти, що всі документи мають бути перекладені на англійську або мову країни вступу та бути завірені. 

Рекомендації щодо вибору програм та підготовки мотиваційних листів

Найголовніше при вступі в будь-яку країну – правильно вибрати спеціальність, щоб потім не розчаровуватися. Тому треба ретельно продумати, які предмети та який напрям більш за все цікавить абітурієнта, бо якщо доведеться перевступати, студент, по-перше, витрачає цілий рік, а по-друге, може позбутися фінансової підтримки, якщо вона була.  

Що стосується мотиваційного листа, то його не можна просто сісти та написати. Це той документ, якій створює абітурієнт і саме від нього може залежати вступ. Для того, щоб написати справді гарний лист, треба спочатку почитати приклади, які можна знайти в інтернеті, але ні в якому разі не списувати. Потім добре написати план листа, щоб йти по пунктам, які допоможуть структурувати текст. Головна задача мотиваційного листа – довести, чому університет має обрати саме вас, тобто словом переконати комісію що ви – найкращий кандидат. 

Висновок 

У 2025 році залишилася можливість вступити та отримати безкоштовну освіту лише в Україні, якщо це дозволять зробити отримані на НМТ бали, пільги та кількість бюджетних місць на обраній спеціальності. Що стосується навчання за кордоном, то ця тема більше для учнів 10, а то й 9 класів. 

Освіта за кордоном – це можливості, подорожі, знайомства, нові навички та цікаве навчання. Але це також і високі вимоги, які стосуються мови, підготовки та усвідомлення серйозності кроку. Тому наша головна порада – готуйтеся заздалегідь і якщо ви зараз є учнем 9 або 10 класу, то зараз час вже почати думати про вищу освіту та розглядати всі доступні варіанти. А безкоштовна освіта для українців 2025 більше не мрія, це – реальність, якою обов’язково треба скористатися!