image
image
image

Культурна та академічна адаптація іноземних студентів у Словаччині

Словаччина – дуже комфортна країна для життя, тому тут навчається і працює велика кількість іноземців із різних країн. Мало того, що тут спокійно, а місцеві жителі привітно налаштовані до приїжджих (якщо ті приймають правила країни), то ще й мова відносно нескладна для тих, хто володіє українською чи російською. Але водночас не варто забувати, що переїзд до будь-якої нової країни можна назвати своєрідним викликом. Тобто всім, хто приїжджає до Словаччини, необхідно адаптуватися, зрозуміти особливості життя словаків, вивчити мову і стати частиною суспільства.

Мовний бар’єр

Почуватися більш-менш комфортно можна тільки там, де не виникає особливих проблем з комунікацією. Саме тому ми всім студентам-першокурсникам ще до початку навчання рекомендуємо пройти курс словацької мови. Під час занять учні отримують базу, завдяки якій спілкування на побутовому рівні вже не викликатиме складнощів.

Крім цього, багато університетів організовують спеціальний курс для всіх іноземних студентів, щоб протягом одного, а іноді й двох семестрів проводити додаткові заняття зі словацької мови.

Не слід забувати і про самостійне вивчення мови. По-перше, не варто боятися, якщо вас поселять у гуртожиток до словаків. Це допоможе у рази швидше вивчити словацьку, краще зрозуміти менталітет місцевих жителів, а також знайти нових друзів. По-друге, потрібно намагатися більше читати словацькою та слухати мову, щоб запам’ятовувати правильне написання та вимову слів. Таким чином можна здорово підтягнути мову та освоїти важкі моменти. Варто розуміти, що мовний бар’єр буде вас спіткати перші півроку-рік, але з кожним місяцем він зменшуватиметься, а вам буде простіше вчитися та жити у Словаччині.

Адаптація у Словаччині

Будь-які зміни в житті – це стрес, а переїзд в іншу країну (хоч і сусідню) вимагає від нас певних зусиль. Зазвичай, адаптація студентів займає від 1 до 3 місяців. За цей час середньостатистичному першокурснику потрібно звикнути до відсутності родини та близьких друзів поряд, освоїтися в гуртожитку, завести нові знайомства з сусідами та одногрупниками, а також стати самостійним, адже тепер такі битові справи, як готування та прибирання – лише його турбота. Не варто переживати, якщо є туга за домом. Це абсолютно нормально і з цим стикаються всі.

Щоб швидко і безболісно впоратися з адаптацією, найкраще не замикатися в собі, а гуляти і якнайбільше спілкуватися з новими людьми. Навколо вас будуть такі ж самі студенти, які поїхали з дому і також сумують. Найкращий спосіб – вивчення нової країни. Тому збирайтеся разом, плануйте нові маршрути та їдьте дивитися гори, замки та озера, які у Словаччині просто приголомшливі.

Відмінності системи освіти

Після українських шкіл та коледжів навчання у Словаччині може здатися чимось зовсім іншим і незнайомим. Різниця буде у всьому: системі оцінок, вимог, кількості предметів і так далі.

Наприклад, оцінками тут будуть літери A, B, C, D, E та Fx. Все, крім останнього – позитивні. Водночас у Словаччині, як і в інших країнах Європейського Союзу, діє кредитна система (і вона не пов’язана з банками). Кожен предмет має певну кількість кредитів (від 1 до 6). І у кожному університеті є свій мінімум кредитів, який треба набрати за семестр. Загалом студентам, які навчаються на бакалавріаті, потрібно набрати 180 кредитів за три роки навчання. 

І так, оцінка не залежить від кількості кредитів та навпаки. Якщо студент отримує будь-яку позитивну оцінку за іспит, кількість кредитів не змінюється. Так, спочатку все може здатися дивним, складним і незрозумілим, але вже після першої сесії студенти повністю орієнтуються у новій системі оцінювання.

Ще одна особливість – невелика кількість предметів. Тому студенти найчастіше навчаються 4 дні на тиждень. Але це не впливає на якість освіти – просто в Словаччині, як і в інших європейських країнах, ретельно розробляють навчальний план і в розкладі є лише важливі предмети, які будуть необхідні майбутнім фахівцям.

Особливості культури у Словаччині та менталітету місцевих жителів

Словаки – спокійні, привітні та дуже сімейні люди. Якщо вашими сусідами по гуртожитку будуть словаки, то щоп’ятниці, а то й щочетверга, якщо дозволяє розклад, вони виїжджатимуть додому. Тут дійсно прийнято проводити вільний час у родинному колі, тому якщо поїхати в гори на вихідні або піти в кафе в будь-якому місті, то ви скрізь побачите сім’ї з дітьми різного віку.

У Словаччині іноді може здатися, що місцеві жителі мало працюють. Насправді це не так, просто робочий графік складається зовсім інакше – день починається рано та закінчується теж рано. Наприклад аптеки, якщо вони не знаходяться в торговому центрі, закриваються вже о 16-00, але каву можна купити в майже будь-якій кав’ярні вже о 7 ранку. До речі, варто пам’ятати і про те, що на всі державні свята словаки не працюють. Тобто в країні будуть закриті всі магазини, кафе, театри та кінотеатри, аптеки, банки тощо. Так, після коронавірусу стало трохи легше і якщо на вас очікують три вихідні дні поспіль, то зазвичай в будь-якому місті можна знайти кілька кафе і кінотеатрів, які все ж таки працюватимуть, але точно не всі три дні, а лише один чи два. Тому іноземців так дивують величезні черги у продуктових магазинах, коли місцеві жителі купують їжу на всю родину відразу на кілька вихідних днів.

Що найкраще допоможе при адаптації у новій країні?

  1. Якщо ви чимось займалися вдома (танцями, спортом, йогою, малюванням), продовжуйте це робити і тут. Так ви збережете свою частинку звичного способу життя. Якщо ні – переїзд у нову країну якраз привід знайти для себе щось нове, що може відволікти від сумних думок.
  2. Обов’язково спілкуйтеся з сусідами та одногрупниками словаками. Це допоможе і при комунікації з іншими, і краще адаптуватися, і дізнатися щось нове про країну. Словаки відкриті до спілкування, за добрих стосунків можуть покликати в гості, познайомити з сім’єю, що дуже цікаво.
  3. Незважаючи на те, що в Словаччині життя досить спокійне та розмірене, тут постійно проходять різноманітні музичні та театральні фестивалі, спортивні заходи, а ще є безліч музеїв, замків та природних заповідників. Знайдіть для себе те, що цікаво саме вам. Це розширить світогляд і подарує нові враження.