image
image
image

Якість вищої освіти в Словаччині: порівняння з іншими країнами Європи

Багато хто з батьків починають замислюватися про вищу освіту для своїх дітей ще коли ті навчаються у 9-10 класі. Це і зрозуміло, адже всі апріорі хочуть для себе лише найкращого та найперспективнішого. А якщо розглядати варіант навчання за кордоном, то в даному випадку підготовка до вступу має точно починатися заздалегідь, хоча б для того, щоб дізнатися всі нюанси про нову країну, про систему освіти в ній, вивчити іноземну мову і морально налаштуватися на переїзд. Сьогодні ми розповімо про те, чому вища освіта в Словаччині є найкращим варіантом, незважаючи на те, що пропозицій про освіту в країнах Європи є досить багато.

Найпопулярніші напрямки для українців

Наші співвітчизники найчастіше для навчання обирають ті країни, які є відносно недалекими від України. Це – Словаччина, Польща, Чехія, Німеччина, Австрія, Словенія. У кожній з цих країн навчаються наші студенти і навчаються вони на різних умовах. Університети виділяють гранти, стипендіальні фонди та озвучують багато привабливих пропозицій, щоб залучити мотивованих та талановитих студентів. Проте при виборі іншої країни для майбутнього навчання дитини варто знати про всі нюанси, а також про основні плюси і мінуси. І так, постараємося розібратися.

Економічна частина питання

Гроші – один із найважливіших факторів при виборі країни для навчання. Тому кожен з батьків повинен з’ясувати такі моменти, як: вартість одного року навчання, наявність та вартість гуртожитку, оренда квартири, ціни на основний набір продуктів, проїзд тощо. Тоді будуть зрозумілі основні витрати студента, тим більше що перші півроку краще адаптуватися до життя в новій країні, а пошуки роботи поки що відкласти.

Якщо розглядати більшість європейських країн, то з упевненістю можна говорити про те, що Словаччина є однією з найдоступніших для життя. Ціни на багато послуг нижчі, ніж, наприклад, у Німеччині чи Австрії. Крім того, для студентів є безліч приємних бонусів, на зразок безкоштовного проїзду країною на поїздах, дотаційні ціни на обідні комплекси в їдальнях при університетах (2,5-3,5 євро), знижки на проїзні квитки у громадському транспорті, безкоштовне обслуговування банківських карток у місцевих банках тощо.

Ще є момент, який теж стосується економічного питання: студенти в Словаччині отримують не візу, а вид на проживання (ПНЖ), що дозволяє влаштовуватися на роботу під час навчання. У Словаччині роботодавці легко приймають на роботу студентів, тому що в цьому випадку держава надає їм податкові пільги. Працювати можна у кафе, готелях, торгових центрах, на заводах, складах тощо. При цьому, де б ви не працювали, зароблених грошей вистачатиме на оплату всіх необхідних потреб, у тому числі на розваги та невеликі подорожі.

До плюсів Словаччини можна віднести рівень безробіття. Якщо дивитися процентне співвідношення з цього питання, то Словаччина вигідно виділяється на тлі інших країн, оскільки в Польщі та Німеччині відсоток безробітних набагато вищий.

Рівень освіти

У всіх країнах Європейського союзу високий рівень освіти – все завдяки Болонській системі. Кредитна система оцінювання, два основних цикли навчання (бакалавріат та магістратура), єдині принципи викладання – все це відкриває двері випускникам одного університету для вступу на наступний ступінь до навчального закладу іншої країни або пошук роботи у третій.

Усі країни-учасниці Болонського процесу (Словаччина у тому числі) дотримуються єдиних стандартів навчання, активно розвивають практичні знання і навички, і навіть використовують подібні методики навчання.

То який рівень освіти у Словаччині сьогодні? Якщо ще років десять тому про освіту в словацьких університетах не багато хто чув, то тепер ця країна приваблює абітурієнтів із різних країн. Це пов’язано  з тим, що уряд виділяє досить багато коштів на науково-освітню сферу. Фінансування йде на обладнання різних лабораторій для практичних робіт та проведення дослідів, для поповнення книжкового фонду у бібліотеках, залучення практикуючих та висококласних фахівців, розвиток нових напрямків.

Навчальні програми та плани щорічно переглядаються та підлаштовуються під усі зміни, що відбуваються. У Словаччині широко розвинені виробництва різних напрямів, у країні також дуже розвинений туризм, тому тут приділяють велику увагу освіті майбутніх будівельників, інженерів, збирачів, логістів, менеджерів, перекладачів і маркетологів.

Безперечно, що якість освіти у Словаччині високий і має безліч напрямків та відгалужень. Програми до кожної спеціальності складені таким чином, щоб студенти отримували основні теоретичні знання і одразу могли застосувати їх на практиці.

Стажування та підвищення кваліфікації в інших країнах

Болонська система – це великі можливості як для студентів, так і для викладачів. Останні активно їздять до інших університетів Словаччини, а також до інших країн, щоб отримати новий досвід, дізнатися про інші методики, а потім використовувати їх у своїй роботі.

Крім того, існує безліч освітніх програм для обміну студентами. Це дає можливість не лише здобути нові знання, а й розширити своє коло спілкування.

Вартість освіти за кордоном

Скільки коштує освіта в країнах Європи? Кожен університет самостійно визначає вартість. Можна лише констатувати, що ціни починаються від 800 євро за рік навчання, а найвища вартість може сягати і 10 тисяч євро. Все залежить від престижності університету та спеціальності, а також від мови, якою студент навчатиметься. Це важливий момент, тому що завжди навчання державною мовою коштує менше, ніж англійською. Якщо взяти для порівняння Польщу, то середня вартість варіюється від 800 до 1,700 євро на рік, якщо програма буде польською. Якщо вибрати англійську для навчання, то ціна становитиме від 1,800 до 3,000 євро. А Словенія, наприклад, пропонує освіту вартість якої в середньому становить близько 1,500 євро на рік.

Саме тому Словаччина і є такою привабливою країною для іноземних абітурієнтів, адже тут освіта абсолютно безкоштовна у всіх державних університетах, якщо обрати навчання словацькою мовою. Це означає значну економію фінансів, адже студентам потрібно буде оплачувати проживання та харчування, тобто лише свої особисті витрати.

Абітурієнти мають також можливість навчатися англійською мовою. Тоді вартість у словацьких вищих навчальних закладах становитиме приблизно 2,500 євро на рік.

Великим плюсом деяких словацьких університетів є те, що вони готові виплачувати студентам та стипендії.